1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Порои и градушки: Застраховат ли се земеделците?

БГ Бизнес

Историите на двама земеделци, които имат опит с унищожена продукция

През последните две седмици, два пъти градушка минава през земеделската земя на Атанас Атанасов от село Реселец край Плевен. Земеделският стопанин смята да застрахова културите си веднага щом посее разсада, но не вярва, че при евентуални щети, ще получи добро обезщетение.

„Застраховките за земеделска земя в България не са добре предлагани, затова много от нас не си правят такива, а и не знам колко е изгодно. До колкото знам, ако таванът на застраховката е 500-600 лв. на декар, тази сума ще бъде получена при условие, че 100% от продукцията е унищожена. Представете си от 6 хил. корена 1-2 да бъдат оцелели след градушката, това означава, че може да не получите максималното обезщетение“, казва Атанасов за businessnovinite.bg.

За да спаси своите посеви от лук и пипер, той е открил друго решение.

„В следващите месеци ще си купя уреди против градушка. Министерството казва, че е купило самолети, но не виждаме ефекта от тях“, добавя земеделецът.

Снимка: Личен архив/ Атанас Атанасов

В другия край на България в област Сливен – земеделецът Мартин Мартинов споделя, че преди години редовно е застраховал земята си, но тази година не го е направил.

„Имахме доста големи щети преди година и половина и застрахователите не ни изплатиха обезщетението. Тогава се демотивирах. Внесохме по 40-50 ст. застрахователна премия на декар, но не получихме абсолютно нищо“, казва Мартинов.

Той е един от многото земеделски производители на рапица, пшеница и ечемик, които не са получили обезщетение, поради причина, че в България такава за суша не се покрива. Мартинов е почти сигурен, че в условията на застрахователната му компания обаче сушата е била включена.

„Около 1500 декара не ни поникнаха поради суша. Направиха дори комисия и пак не получихме нищо“, казва Мартинов и разяснява, защо тази година не е направил застраховка и очаква държавна субсидия, чието изплащане ще започне след 20 юни.

От Българската асоциация на застрахователните брокери (БАИБ) потвърждават, че обикновено не се изплащат обезщетения за суша, а основните щети, които се покриват са причинени вследствие на буря, градушка, измръзване и проливен дъжд.

„Времето за изплащането на обезщетенията обичайно е след прибирането на реколтата, като преди това застрахования завежда претенция и се извършва оглед от представители на застрахователя и вещо лице“, казват от БАИБ.

В същия район през последните седмици в Областна дирекция „Земеделие“ Сливен е постъпила информация за няколко щети, причинени от природни бедствия.

В периода от 16.05.2022 г. до 17.05.2022 г. в района на с. Глушник и с. Калояново, общ. Сливен са паднали валежи от дъжд придружен от градушки и ураганен вятър. Нанесени са щети върху земеделска продукция - овощни градини и винени лозя, като са подадени общо 20 броя заявления за установяване на нанесени щети причинени от неблагоприятни климатични събития /градушка/.

Снимка: Аз, репортерът

След извършен оглед на място от ОД „Земеделие“ в Сливен се установява, че са унищожени на 100 % са площи в размер на 508.00 дка, пропаднали са площи под 100% в размер на 183.600 дка. в землището на с. Глушник, общ. Сливен.

На 29.05.2022 г. в района на с. Оризари, с. Сборище и гр. Шивачево, общ. Твърдица и с. Събрано, с. Караново и с. Загорци, общ. Нова Загора са паднали валежи от дъжд придружен от градушки и ураганен вятър( 2-3 топки на кв.м. с големина от порядъка на 50-100 гр.). Нанесени са щети основно върху сгради (поражения върху покриви и др.), техника и автомобили (стъкла и ламарини и др.) в района на населените места на с. Оризари и с. Сборище, общ. Твърдица. Няма данни за нанесени щети на 100 % върху земеделски култури. Засегнати са посеви слънчогледи, царевици, насаждения от череши и лозя, както пасища и ливади.

Подадени са общо 3 (три) бр. заявления за установяване на нанесени щети причинени от неблагоприятни климатични събития /градушка/. След извършен оглед на място се установява, че не са констатирани унищожени площи на 100 %, установени са щети под 100 % при земеделски култури на площ от 58.700 дка в землището на с. Оризари, общ. Сливен.

„При настъпило неблагоприятно климатично условие, в срок от десет работни дни от възникването на събитието, всеки земеделски стопанин може да подаде писмено заявление в ОС „Земеделие“ по местонахождение за извършване на наблюдение на площите заети със земеделски култури“, казва Тодор Братанов, директор на ОД „Земеделие“ в Сливен.

По негови думи, земеделските стопани, които кандидатстват за държавно финансиране по схемата за подпомагане „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция“ могат да бъдат подавани до 29 юли, а застрахователните полици в Областните дирекции е 31 август 2022 г. Договорите ще бъдат сключени до 20 работни дни след предоставяне на полиците в териториалните звена на ДФ Земеделие“, а средствата ще се изплатят до 10 работни дни след сключване на договора с Фонда. Финансовият ресурс по помощта е 3,5 млн. лв.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии