1 USD
1.66213 BGN
Петрол
65.5 $/барел
Bitcoin
$109,513.0

По чий модел е създаден българският лев?

Със закона от 27 май 1880 България приема своя собствена валута

Левът като национална валута се появява две години след Освобождението. През 1880 г. Второто обикновено Народно събрание приема закон за правото на рязане на монети в Княжество България. Въпреки че е млада държава, България се справя с въвеждането на собствена валута

 

Със закона от 27 май 1880 (обнародван на 4 юни), България приема своя собствена валута - лев. Отнема една година да започне сеченето на монетите, като в следващото десетилетие се емитират тези от 2, 5,10 стотинки, 1, 2, 5, 10, 20 лв. По силата на този закон се приема и биметализмът, който се практикува по това време в Латинския монетен съюз, включващ Франция, Белгия, Италия, Швейцария, припомня проф. д.и.н. Иван Русев, член-кореспондент на Българската академия на науките и преподавател по стопанска история в Икономическия университет във Варна пред БТА.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Левът използва модела на френския франк. Създава се и Българска народна банка - официалния монетарен регулационен орган в страната. България решава да въведе своя отделна валута, вместо да я нарече направо франк, както предлага българският революционер и политик Стефан Стамболов.  

Това е времето, в което България възприема модела на националните държави, развит преди това в Западна Европа и в по-рано освободилите се балкански държави. Търси се изтъкване на национална идентичност, а един от белезите ѝ е националната валута. Българският лев няма как да бъде конкурентен на големите валути от самото си възникване, но е приравнен към франка и използва неговия модел, което осигурява сравнителна парична стабилност. "Френският франк е най-надеждното платежно средство през целия деветнайсети век по ред икономически, социални, политически и други причини", подчертава проф. Русев.  

Предназначението на лева е да се създаде възможност за налагане на едно разплащателно средство в българския национален пазар. От друга страна, всички големи държавни заеми, които българските правителства теглят, са във франкове. 

Макар и да отстъпва централната позиция на национално ниво на лева, френският франк запазва своето място и на местния пазар. "До средата на двадесети век българинът продължава да прави неофициални, но много надеждни плащания във взаимоотношенията помежду си с тези стари, добре обезпечени със злато и сребро монети", добавя професорът. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук