1 USD
1.72715 BGN
Петрол
64.56 $/барел
Bitcoin
$84,272.1

Млади семейства с ипотека и семейства с деца ползват данъчна отстъпка

БГ Бизнес

Ето какви са условията и как се кандидатства

Млади семейства, които са закупили свое жилище с ипотечен кредит, имат право на данъчна отстъпка. Ако сте купили жилище през 2024 г. може да си приспаднете платените лихви през годината с данъчната декларация за доходите, напомнят от НАП, тъй като срокът е до края на април.

Какви са условията?

Данъчното облекчение за млади семейства позволява намаляване на данъчната основа с лихвите, заплатени по първите 100 000 лева от ипотечен кредит за закупуване на жилище. Трябва да отговаряте на следните условия, които декларирате с годишната данъчна декларация (Приложение № 10):

  • договорът за ипотечен кредит е сключен от вас като данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имате сключен граждански брак;
  • поне един от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;
  • ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството ви през данъчната година;

Облекчението не може да се ползва за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Облекчението може да се ползва от местни физически лица и от чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава-членка на Европейския съюз или в страна от Европейското икономическо пространство.

Към годишната данъчна декларация прилагате следните документи:

  • Документ, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище. Издава се от банката кредитодател.
  • Когато банката кредитодател е установена за данъчни цели в държава членка на Европейския съюз или в страна от Европейското икономическо пространство, легализиран превод на български език на документа, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания. Преводът трябва да е извършен от заклет преводач.
  • Когато деклараторът е чуждестранно физическо лице, установено за данъчни цели в друга държава членка на Европейския съюз или страна от Европейското икономическо пространство, официални легализирани документи, удостоверяващи наличието на условията по чл. 22а, ал. 1 от ЗДДФЛ и техния превод на български език, извършен от заклет преводач. Издават се от компетентните органи на съответната чужда държава.

Когато през данъчната година и двамата съпрузи са ползвали данъчното облекчение за млади семейства, всяко от лицата дължи частта от данъка, съответстваща на размера на ползваното облекчение.

Облекчения за деца

Данъчното облекчение за деца позволява намаляване на данъчната основа с:

  • 6000 лв. – при едно ненавършило пълнолетие дете;
  • 12 000 лв. – при две ненавършили пълнолетие деца;
  • 18 000 лв. – при три и повече ненавършили пълнолетие деца.

Детето, за което ще ползвате данъчното облекчение, трябва към 31 декември на данъчната година да:

  • е местно лице на държава-членка на Европейския съюз или на страна от Европейското икономическо пространство;
  • не е навършило пълнолетие (облекчението се ползва включително за годините, в които детето е родено и е навършило пълнолетие);
  • не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка.

Към 31 декември на данъчната година трябва да сте местно физическо лице или чуждестранно физическо лице, установено за данъчни цели в държава-членка на Европейския съюз или в страна от Европейското икономическо пространство и да сте:

  • родител, който не е лишен от родителски права, а детето не е настанено извън семейството и за него не е учредено попечителство или настойничество; или
  • настойник или попечител; или
  • член на семействата на роднини или близки, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето; или
  • приемен родител, когато е детето е настанено дългосрочно за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.

Също така е възможно това данъчно облекчение да се ползват и от: 

  •    родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, при условие че другият родител няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година. Когато другият родител не е ползвал данъчното облекчение в пълен размер, разликата може да се ползва от родителя, на когото не са предоставени родителските права чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ;
  • родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите, в които не е налице сключен брак между родителите, при условие че другият родител няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година; когато другият родител не е ползвал данъчното облекчение в пълен размер, разликата може да се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ;
  • наследниците/заветниците на лице, което е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година; в този случай облекчението се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация за доходите на починалото лице (образец 2001в), като условията се прилагат към датата на смъртта, а не към 31 декември на данъчната година, както е в останалите случаи.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук