1 USD
1.72761 BGN
Петрол
64.96 $/барел
Bitcoin
$110,828.0

Милиони за външни услуги: За какво най-много харчат партиите?

БГ Бизнес

Само 23 партии декларират разходи за труд

Докато обществото очаква визия и експертиза, финансовите отчети на партиите за 2024 г. показват друго – основните ресурси отиват за реклама, външни консултанти и заплати на върха, а не за изграждане на капацитет и местни структури. Това показват данните на Института за развитие на публичната среда.

Когато говорим за публични средства и партийно финансиране, въпросът не е само колко, а и как се харчи. През 2024 г. политическите формации в България са изразходвали над 36 милиона лева, почти изцяло от държавната субсидия. Въпреки това, една трета от регистрираните партии не са похарчили и стотинка за дейност. А най-големият дял от средствата, над 41%, отива за външни услуги, консултантски услуги и материали. Тези проценти се равняват на 14.9 млн. лв.

Какво показват данните?

Годишният анализ на Института за развитие на публичната среда разкрива, че повечето формации залагат на краткосрочна видимост, когато става въпрос за разходи – PR, реклама, наемане на външни експерти и медийно отразяване. Разходите за възнаграждения, включително заплати и осигуровки, са едва 24%, което се равнява на 8.8 млн. лв.,като само 23 партии изобщо декларират, че плащат труд. Всички останали или разчитат на доброволци, или наемани по проект външни консултанти.

Само 23,58% оот разходите са отишли за избори. 

Според международни стандарти, изработени от институции като Съвета на Европа (GRECO), ОССЕ и IDEA, партийните разходи трябва да се категоризират ясно – за кампания, администрация, образование, консултантски услуги и т.н. Така се гарантира по-ефективен контрол и се засилва доверието в политическите субекти. У нас обаче законът все още допуска широко тълкуваната категория „други присъщи разходи“.

Данните за 2024 г. показват, че най-големи суми се влагат от партии, които вече са в парламента – над 32 млн. лв. от общия разход. В същото време, прозрачността на отчетите е далеч от препоръчания международен стандарт, защото, според института, липсва детайлен разпад на перата, не се публикуват в отворени формати и почти няма външен одит с реални последици.

Подробното структуриране на разходите, ясно регламентиране на нуждите и въвеждане на отчетност по международен модел са първи стъпки към връщане на доверието в политическата система. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук