
Рязко покачване на лихвените проценти по американските държавни облигации
Това вероятно е знак, че инвеститорите са притеснени относно мащаба на нарастващия дълг на страната
Само 23 партии декларират разходи за труд
Докато обществото очаква визия и експертиза, финансовите отчети на партиите за 2024 г. показват друго – основните ресурси отиват за реклама, външни консултанти и заплати на върха, а не за изграждане на капацитет и местни структури. Това показват данните на Института за развитие на публичната среда.
Когато говорим за публични средства и партийно финансиране, въпросът не е само колко, а и как се харчи. През 2024 г. политическите формации в България са изразходвали над 36 милиона лева, почти изцяло от държавната субсидия. Въпреки това, една трета от регистрираните партии не са похарчили и стотинка за дейност. А най-големият дял от средствата, над 41%, отива за външни услуги, консултантски услуги и материали. Тези проценти се равняват на 14.9 млн. лв.
Годишният анализ на Института за развитие на публичната среда разкрива, че повечето формации залагат на краткосрочна видимост, когато става въпрос за разходи – PR, реклама, наемане на външни експерти и медийно отразяване. Разходите за възнаграждения, включително заплати и осигуровки, са едва 24%, което се равнява на 8.8 млн. лв.,като само 23 партии изобщо декларират, че плащат труд. Всички останали или разчитат на доброволци, или наемани по проект външни консултанти.
Само 23,58% оот разходите са отишли за избори.
Според международни стандарти, изработени от институции като Съвета на Европа (GRECO), ОССЕ и IDEA, партийните разходи трябва да се категоризират ясно – за кампания, администрация, образование, консултантски услуги и т.н. Така се гарантира по-ефективен контрол и се засилва доверието в политическите субекти. У нас обаче законът все още допуска широко тълкуваната категория „други присъщи разходи“.
Данните за 2024 г. показват, че най-големи суми се влагат от партии, които вече са в парламента – над 32 млн. лв. от общия разход. В същото време, прозрачността на отчетите е далеч от препоръчания международен стандарт, защото, според института, липсва детайлен разпад на перата, не се публикуват в отворени формати и почти няма външен одит с реални последици.
Подробното структуриране на разходите, ясно регламентиране на нуждите и въвеждане на отчетност по международен модел са първи стъпки към връщане на доверието в политическата система.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Това вероятно е знак, че инвеститорите са притеснени относно мащаба на нарастващия дълг на страната
13 журналисти получиха признание за своите разследвания, репортажи и подкасти на престижния конкурс
През 2024 г. дружеството реализира оборот от над 64 млн. лева