1 USD
1.83543 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,361.5

Марк Бирон: Заради липса на чипове се чака до 9 месеца за нова кола

БГ Бизнес

Главният изпълнителен директор на Melexis разказва и за инвестиция от 75 млн. евро в нова сграда на компанията в София

Главният изпълнителен директор на глобалната инжинерна компания за производство на чипове в сферата на електрониката Melexis Марк Бирон беше в България, за да открие новата високотехнологична сграда на компанията в София. Предвид световния недостиг на чипове в производството го попитахме за основните проблеми в индустрията и ролята на българските екипи в производството:

Г-н Бирон, управлявате компания, която оперира в сферата на микроелектрониката с фокус върху автомобилите и изработката на чипове. Как бихте описали ситуацията със световната липса на чипове и полупроводници в момента?

Проблемът с недостига на чипове е комплексен. Той засяга както предлагането, така и търсенето. По наши данни има около 20% несъответствие между двете. Дигитализацията на света е основен двигател на търсенето. За да управляваме доставките, ние увеличаваме вътрешния капацитет и работим с нашите доставчици, за да преодолеем трудностите.

Не очаквам кризата да приключи до края на 2022 г., за 2023 г. е рано да коментирам, тъй като има фактори, които трябва да се вземат предвид. Например инфлацията, войната в Украйна и локдауна в Китай могат да повлияят както на търсенето, така и на предлагането.

Преодоляването на настоящия недостиг ще се случи, когато успеем да намерим баланса между търсенето и предлагането. Търсенето е по-голямо от преди, а предлагането ще се увеличава постепенно.

Снимка: Melexis
Има ли конкретни съставни части на чиповете, които са най-проблеми при изработката. От къде се доставят и каква е причината да липсват?

От 6 месеца насам силициевите пластини са основния казус в нашата верига за доставки. Причините са свързани с недостатъчни инвестиции в посока повече производствени мощности при силициевите пластини по време на COVID-19 и с рязкото нарастване на търсенето.

Нуждата от чипове се увеличи напоследък поради засилената дигитализация и електрификацията на автомобилите, което пък е в основата на бизнеса на Melexis. Все още има несъответствие между търсенето и предлагането. Ето защо ние сключваме дългосрочни споразумения с нашите клиенти, за да сме в по-добра позиция да организираме нашите доставки. Основната цел е да се избегнат прекъсвания на производствените линии на нашите клиенти.

Колко време се чака в световен мащаб за автомобили, заради недостига на чипове?

Времето между поръчката и доставката на автомобилите зависи от превозното средство и избраните екстри. Някои екстри са силно повлияни от недостига на чипове и могат да доведат до 9 месеца срок за изпълнение.

Някои дори вече не се предлагат от OEM (оригиналния производител на оборудването), за да се съкрати забавянето на доставките. Остава постижимо да получите нов автомобил между 4 и 12 седмици след поръчка.

Снимка: Melexis
Какви са основните дейности, които компанията извършва в България?

В Melexis създаваме продукти, които са готови за употреба. Melexis отговаря за цялостния процес по реализация и производство. Това ни отличава от останалите компании и придава усещане за цел на всички наши екипи.

Melexis България е най-големият офис на компанията с голям R&D екип, като също така в София се извършва тестване на продуктите. От 2000 г., когато компанията е основана в България, екипът тук е разработил над 70 продукта.

Над 5 милиарда чипа са доставени от България на клиенти по цял свят. С гордост мога да кажа, че българският офис има значителен принос за позиционирането на компанията, като един от световните лидери в производството на автомобилни полупроводникови сензори.

Снимка: iStock
Кои са основните пазари и клиенти на компанията?

Melexis разполага с богато портфолио от полупроводникови интегрални схеми, обхващащи различни сензорни технологии, драйвъри и трансивъри(устройстрва за приемане и предаване на радиосигнали - бел. ред.). Основният ни бизнес са приложенията за автомобилната индустрия, а основните ни пазари са страните от Азиатско-тихоокеанския регион, регионите EMEA и NALA. За цялата 2022 г. Melexis очаква ръст на продажбите между 18% и 23%. Около 90% от продажбите ни идват от автомобилния сектор, като плановете ни са да се разраснем и в останалите сектори, в които оперираме, с до 20%. Имаме различна експертиза в различните държави. Трябва да се развиваме навсякъде, за да сме успешни.

Днес всеки нов автомобил, произвеждан в световен мащаб, съдържа средно по 18 чипа, създадени от Melexis. Поради електрификацията на автомобилите и поради необходимостта от повече комфорт и безопасност за потребителите, този брой бързо нараства.

В момент, когато голяма част от компаниите по света се отказват от офисите си и работят от разстояние, вие откривате нова офис сграда в София. Увеличава ли се българският екип на компанията? Колко е в момента и какви специалисти работят там?

Открихме офиса си в София преди 20 години, като започнахме с екип от 50 служители тук. В момента имаме повече от 650 служители, 50% от които заемат инженерни и технически позиции. Освен нашите R&D(проучване и развитие или т. нар екипи, в Melexis България работят голям брой хора, участващи в тестването на интегралните схеми. За тези служители дистанционната работа не е възможна. За останалите екипи хибридният модел на работа е възможен, но все пак се изисква известно присъствие в офиса, за да се поддържат екипният дух и сплотеност.

Миналата година обявихме, че планираме да наемем 160 души до края на 2022 г. Профилите, които Melexis търси, са основно оператори и техници за нашето производство и инженери за нашия разширяващ се R&D екип. От началото на годината наехме над 90 души в София. Със сигурност мога да кажа, че Melexis България е най-голямото, модерно и важно представителство за Melexis. Местните постижения в София допринасят значително за глобалния успех на компанията.

Обявихте, че инвестицията за новата сграда е 75 млн. евро. Как планирате да бъде устроена тя? Кои са специфичните и иновативните подходи, които ще имплементирате?

Щастлив съм да споделя, че завършихме настоящия си план за разширение. Това беше 5-годишен проект със сериозна инвестиция, направена в България. Имахме официално откриване с представители на българските власти и нашите партньори в страната. Към вече съществуващата площ на сградата от 7 500 кв.м. добавихме нови 15 000 кв. м.

Снимка: Melexis

Този проект за разширяване има огромно значение не само за Melexis, но и за София като център за технологични иновации. С тази сграда ще увеличим нашата производствена площ, нашия R&D екип, тя дава възможност за бъдещо разширяване на лабораторните площи, побира 250 работни места и предлага различни кътове за работа.

Снимка: Melexis

Новата сграда е много важна за нас, защото искаме да продължим да се развиваме и имаме нужда от повече колеги, за да отговорим на нарастващото търсене.

Снимка: Melexis

Сградата е проектирана така, че да бъде вдъхновяваща работна среда с много различни работни пространства, т.нар. activity based working концепция. Офис пространството е организирано в съответствие с начина, по който служителите организират работните си дейности – обособени пространства за самостоятелна работа, работа в екип, brainstorming сесии, неформални срещи, като те са с различен интериорен дизайн спрямо специфичното им предназначение.

Снимка: Melexis

Има достъп на естествена светлина в офис пространствата и производството. Освен това сградата е съобразена със съвременните тенденции за енергийна ефективност, като разполага с автоматизирана система за управление, интелигентен мониторинг на температурата и интензитета на светлината, повторно използване на енергията и топлината, използвана от сградното оборудване.

Снимка: Melexis

Нашите служители се включиха в проектирането на сградата, така че тя да отговори на техните очаквания и нужди.

Какво прави България толкова привлекателна за инвестиции от вашата компания?

Преди 90-те години микроелектрониката беше ключова индустрия в региона. Така започна и нашето развитие в България. Горди сме, че продължаваме да допринасяме за този сектор. Фокусът в България е върху няколко продуктови области. Развихме опит в магнитните сензори, температурните и токовите датчици.

Снимка: Melexis

София е център за технологични иновации с много добра ИТ инфраструктура, добри транспортни връзки и високо ниво на владеене на английски език. В България работим в тясно сътрудничество с повечето технически университети и други образователни институции. Разработихме “Melexis Academy” – образователна програма за студенти и млади специалисти, които могат да се присъединят към компанията за летен стаж или 6-месечна програма. Всичко това превръща България в привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции.

На фона на растящата инфлация компанията актуализира ли възнагражденията на своите служители?

Мога да кажа, че предлагаме добър пакет от социални придобивки на нашите служители, включващ както финансови, така и нефинансови стимули. Предлагаме допълнителен платен годишен отпуск, гъвкаво работно време за хората, които не работят в производството, хибриден работен модел на работа, програма за гъвкаво възнаграждение под формата на бонуси, ваучери за храна, допълнителни здравни осигуровки, транспорт и др.

Тук ще спомена и клубовете по интереси, които имаме в компанията. Идеята за тях се роди от разнообразието на служителите и техните интереси, съчетани с желанието да бъдем свързани, да споделяме, да спортуваме, да бъдем здраве и да се забавляваме заедно.

Снимки: Melexis

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии