
Златото с рекордни цени: Какво се случва със среброто?
Ще се вдигне ли цената на среброто след тази на златото?
Хартията,останала от предишните изборите през юни, трябва да бъде унищожена, според министъра на иновациите и растежа
След промените в Изборния кодекс в края на 2022 г. бе решено печатницата на БНБ да доставя специализираната хартия за машинното гласуване, която има допълнителна защита.
Параметрите на специализираната хартия за машинно гласуване се посочват и във всяка обществена поръчка за избори в Република България.
„Печатница на БНБ“ АД е поръчала специализирана хартия за машинно гласуване, като стриктно се е придържала към изискванията на ЦИК и на производителя на машините за гласуване, посочени в документацията на обществените поръчки за машинно гласуване, както и в цитираните по-горе писма на ЦИК. Избраната фирма за доставка на специализираната хартия за машинно гласуване е MITSUBISHI HITEC PAPER
EUROPE, се казва в позиция на БНБ.
От нея става ясно още, че мостри от доставената хартия, са предоставени на ЦИК преди подписване на договор за изпълнение обществената поръчка, придружени със сертификат на производителя и с протокол от изпитване в независима акредитирана лаборатория. Изпитванията се извършват в Централната аналитична лаборатория на „Институт по целулоза и хартия“ АД.
От БНБ посочват още, че протоколи от изпитванията на специализираната хартия се предоставят и на ЦИК, заедно с документацията, която се изисква за участие в обществената поръчка. Резултатите до момента показват, че хартията отговаря на изискваните технически характеристики.
„Печатница на БНБ“ АД потвърждава, че е изпълнила коректно задълженията си по доставката на специализирана хартия за бюлетините от машинно гласуване, респективно доставената специализирана хартия отговаря на изискванията на ЦИК и на производителя на машините за гласуване - „Смартматик Интернешънъл холдинг Б.В.“.
На изборите на 9 юни около 140 машини показаха дефект и гласуването с тях беше преустановено, защото отпечатваха къси, празни или непълни бюлетини, коментира пред журналисти редседателят на ЦИК Камелия Нейкова.
Ще се вдигне ли цената на среброто след тази на златото?
Кои сектори имат най-големи проблеми?
„Категоричното ми мнение е, че тази дейност се нуждае от регулация“, казва доц. д-р Драгомир Стефанов