
Приложението Spotify се срина: От компанията потвърждават за проблем
Наша проверка показва, че има прекъсвания и в България
Агенцията повиши прогнозата за растежа и очаква стабилен преход към еврозоната
България запазва стабилната си финансова позиция и продължава уверено по пътя към еврото. Това става ясно от най-новата оценка на международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch), която потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на страната на ниво „BBB“ с положителна перспектива. Това посочва рейтинговата агенция на сайта си, цитирано от БТА.
Рейтингът се крепи на здравия външен и фискален баланс, както и на стабилната политическа рамка, изградена около членството в Европейския съюз и валутния борд. Според „Фич“, тези силни страни компенсират по-слабата производителност на труда и демографските предизвикателства, които продължават да натежават върху икономическия потенциал на страната.
Положителната прогноза на рейтинговата агенция е свързана най-вече с реалната възможност България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. Страната вече е покрила всички номинални критерии от Маастрихт, включително ключовия показател за ценова стабилност.
През февруари 2025 г. българските власти подадоха искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади до Европейската комисия и Европейската централна банка. Очаква се докладите да бъдат публикувани в началото на юни. При положителна оценка, влизането в еврозоната изглежда напълно възможно – и според „Фич“, не се очакват значителни пречки, благодарение на силната подкрепа на ниво ЕС.
Агенцията повишава прогнозата си за икономическия растеж на България за 2025 г. от 2,5% на 3,1%, основавайки се на по-добрата политическа стабилност и силния ръст на заплатите. Това ще стимулира вътрешното потребление, което остава основен двигател на икономиката.
За 2026 г. се очаква БВП да нарасне с 2,8%, макар че съществуват определени рискове, свързани с адаптацията към новата валутна среда, търговската несигурност и забавянето на глобалната икономика.
Инфлацията в България остава под наблюдение. След спад до 1,5% през септември 2024 г., основно заради премахването на някои по-ниски ставки на ДДС, през 2025 г. се очаква ХИПЦ (хармонизираният индекс на потребителските цени) да достигне средно 3,9%. За 2026 г. прогнозата е за леко забавяне до 3%.
Фактът, че инфлацията леко се ускорява, не представлява пречка за въвеждането на еврото, според експертите от „Фич“. Те дори очакват, че еврозоната ще ускори сближаването на цените със средното за ЕС в дългосрочен план.
През 2024 г. бюджетният дефицит на България е нараснал до 2,8% от БВП (спрямо 2% през 2023 г.), основно поради повишените разходи за заплати и социални плащания. Прогнозата за 2025 г. е дефицит от 2,7%, а през 2026 г. – 2,4%, което леко надхвърля целта на правителството от 2,2%.
Очакванията за по-високи разходи за отбрана и по-ниски приходи от европейски фондове стоят в основата на тази прогноза.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Наша проверка показва, че има прекъсвания и в България
Международните пътувания на българи бележат ръст от 3,7% през 2024 г.
Класация поставя нашата столица на първо място