Купуват още 5 електрически мотрисни влака
За първи път по програма „Транспортна свързаност“ ще финансираме закупуването на нов железопътен подвижен състав
За най-щастливата страна е важно служителите да се чувстват добре на работа
Компания Framery има приблизително 400 служители по целия свят, но корените му във Финландия са влезли дълбоко в цялата работна култура, която насърчава ангажираността и удовлетворението на работниците. В края на краищата Финландия е най-щастливата страна в света за седма поредна година, според последния Световен доклад за щастието.
Така че не е изненадващо, че отворената комуникация, работата в екип и може би най-вече благосъстоянието на служителите са високи приоритети във Framery, производствена компания със седалище в Тампере, Финландия, която изгражда звукоизолирани кабини за офис пространства, пише CNBC.
Като ръководител на отдел „Хора и култура“ в компанията, Ани Халила работи, за да гарантира, че служителите се чувстват щастливи и пълноценни, докато са на работа.
Тя казва, че тя и нейният екип използват няколко общи финландски фрази, за да създадат среда, в която служителите могат да процъфтяват на работното място:
Човекът, който задава въпроси, няма да се отклони от пътя
Финландските работни места са склонни да имат плоска йерархия, където отделните сътрудници се чувстват толкова овластени да изразят мислите си за бизнеса, колкото главните изпълнителни директори и други висши ръководители.
Тази фраза подчертава този начин на мислене и показва как доверчивата среда, в която хората се чувстват свободни да споделят мненията си, е от полза за организацията като цяло.
Необходими са хора от всякакъв ранг на една организация, за да повдигнат проблеми и да намерят решения, обяснява Халила: „Ако има отворена линия за комуникация, където всеки може да задава въпроси, независимо дали е главният изпълнителен директор или някой в компанията, тогава ще има път напред.”
Работниците във Framery се насърчават да говорят по проблемите, по които работят, както и по целите на компанията като цяло.
Луд човек върши много работа; умният човек се измъква с по-малко.
С други думи: Работете по-интелигентно, не по-усърдно.
Лидерите се насърчават да помагат на служителите си да работят с това мислене, казва Халила.
„Можеш да работиш, да работиш и да работиш“, казва тя, „но дали наистина постигаш повече е под въпрос.“
„Не става въпрос за мързел“, казва Халила. „Става дума за това да бъдете интелигентни относно това, върху което се фокусирате, и да работите така че да имате здравословен баланс между работата и личния живот.“
Поставете котката на масата
Халила казва, че тази фраза се използва по начин, подобен на този, който се обръща към слона в стаята - като например, обърнете се към текущия бизнес проблем, вместо да го оставяте да се изплъзне.
„Става дума за вяра в работна култура, където котката е проблемът, който трябва да бъде поставен на масата и хората да могат да имат открита дискусия относно какъвто и да е проблем“, казва тя.
По-просто казано, „ние вярваме, че нещата се решават, когато се обсъждат“, добавя тя.
Каквото оставиш след себе си, ще намериш пред себе си
От друга страна, тази фраза предполага, че оставянето на проблем без внимание ще се превърне в проблем само по-късно.
„Ако оставите проблемите зад гърба си, ще ги намерите пред себе си“, казва Халила. „Така че единственият начин да се справим с това е да се обърнем към тях и да ги решим“.
Отидете към дървото с гръб напред
Тази фраза визуализира какво се случва, когато не планирате предварително или не мислите за последствията от определени бизнес решения, казва Халила.
„Ако не планирате това, което правите, първо ще се върнете към дървото и ще бъдете наранени, вместо това планирайте предварително и работете с мисъл", казва тя.
Във финландските работни места тези разговори често включват хора от всички нива на организацията, добавя тя. Стратегическото планиране на бизнеса гарантира, че „хората чувстват, че са чути, че имат думата в нашата стратегия или поне че разбират за какво става дума“.
За първи път по програма „Транспортна свързаност“ ще финансираме закупуването на нов железопътен подвижен състав
В ТОП 100 на компаниите, с най-много служители, работи 1 на всеки 10 от всички заети на трудов договор в страната
До 2080 г. хората на възраст над 65 години ще са повече от децата под 18 години