
Три за щастие: Мъск обеща да създаде нова партия в САЩ
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
Данните за изпълнението на бюджета за първите пет месеца внесе смут сред финансовите експерти
Безпокойство назря сред финансовите експерти у нас заради данните за изпълнението на бюджета за първите пет месеца на годината, които МФ публикува. Според тези данни в края на май бюджетният дефицит вече е нараснал на 2.606 млрд. лв., което е 1.2% от БВП.
Министърът на финансите Теменужка Петкова нарече критиките "Провокации". На извънреден брифинг тя обясни защо не се притеснява за изпълнението на бюджета въпреки тревожната картика в момента.
Някои експерти смятат, че само до два-три месеца недостигът в хазната ще достигне планираните за цялата година 6.4 млрд. лв., или "тавана" от 3% от БВП, след което ще се наложи актуализация на бюджета. "Очаквано песимистично изпълнение на бюджета!", коменттира бившият финансов министър - Милен Велчев. "За никого не беше тайна, че приходите бяха писани прекалено амбициозни. Проблемът обаче е и в разходната част, която бе с прекалено завишени заплати в МВР и други бюджетни сфери. Трябваше да има контрол върху по-умерен ръст на разходите", каза Велчев.
Твърде вероятно е в следващите месеци на дневен ред ще излезе и ще се говори за увеличение на ДДС, за обема на социалните осигуровки и дали не трябва да бъде увеличен. Възможна е и промяна с швейцарското правило за пенсиите или пенсиите да се увеличават по-бавно, обави от своя страна икономистът Адриан Николов пред БНТ.
Според него сивата икономика в България е около 21-22% и няма причина да се очаква, че значително се свие в следващите години, само заради приемането на еврото може да бъде оказано някакво положително влияние в тази насока.
"Данните са доста позитивни от гледна точка на приходната част. Трябва да се направи една текуща оценка, че НАП си върши доста добре работата. Смятам, че политическия натиск към НАП е важно да отслабне", коментира икономистът Владимир Сиркаров.
"По разходната част на бюджета може да се действа, може да се орязват или отлагат разходи. Може "да се играе с дълга", защото много години България държеше финансова дисциплина – с много усилия и лишения за българите", каза още той.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ще разбие ли милиардерът двупартийната система на Америка?
От януари 2026 г. около 6 милиона работници ще получават около 190 евро бруто повече на месец
Глобалната икономика навлиза в етап на дълбока трансформация, казва управителят на БНБ Димитър Радев