Завърши ремонтът на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“
Блокът вече е включен в електроенергийната система
Ето основните промени в новата система, които трябва да знаете задължително преди да сключите "Гражданска отговорност"
България се готви за въвеждането на система, която да поощрява съвестните шофьори и съответно вдига застрахователната полица за онези, които често нарушават правилата. Системата „бонус-малус“ беше одобрена от Министерски съвет.
Основни промени:
По думи на Владимир Савов, зам.- председател на Комисията по финансов надзор, промяната в текстовете, които са обсъждани и преди години, относно „бонус-малус“, е факторът – поведение на водача на пътя. Тогава предложението е разкритикувано и отхвърлено, както от потребителите, така и от бизнеса. Парични затова е съмнението, че „със застрахователни средства може да се реши непряко застрахователен проблем, като поведението на водачите“.
„Повечето хора тогава казаха: „Защо трябва да бъда глобен два пъти? Един път съм глобен като водач, затова, че съм нарушил закона по пътищата, и втори път съм глобен по Гражданската, без да съм нанесъл щета“, казва Савов в предаването "Тази сутрин" по bTV.
Според експерта проблем е и, че във връзка с натрупаните нарушения на един водач, после при прехвърлянето на автомобила на друг „бонус-малус“ се води на автомобила, а не на водача.
Ако си купим автомобил с история с няколко ПТП-та, това означава ли, че автоматично се прехвърлят на нас и ние трябва да наследим тази негативна история?
„Към момента не означава нищо“, казва той. „Става въпрос за отделни политики на застрахователите как те ще прилагат тази информация, до която имат достъп. ПТП-тата са важна част от историята на автомобила. В какви ПТП-та е участвал, през какви ремонти е преминавал. Може би е добре да го знаем, но дали застрахователите ще прилагат в пълнота тази информация, това предстои да се види“, казва той.
В ЕС системите „бонус-малус“ са изцяло базирани на щетите. Това ще бъде основата и на системата в България. На нашия пазар работят 16 компании, които предлагат „Гражданска отговорност“, така че на пазара има достатъчно конкуренция, за да може да се стигне до най-изгодните условия, добавя експертът.
Кое ще ни стимулира да бъдем изрядни на пътя? Кое е „бонусът“?
По думи на Савов „бонусът“ ще бъде калкулиран от отговорността на шофьорите на пътя, т.е. колкото по-малко щети, толкова по-изгодни условия ще предлага застрахователя.
„Например, застраховката ви беше 250 лв. Тази година ви давам отстъпка по моята политика „бонус-малус“, защото вече 2 години срещу вас няма предявени претенции“, разяснява той.
Ще имаме ли свободен достъп до регистъра с щетите, когато си купуваме кола „на старо“?
За момента, този въпрос не е уточнен, но експертът предполага, че регистърът няма да бъде свободно достъпен. По негови думи това ще се вижда още при покупката при продавачите, когато се сключва и „Гражданска отговорност“.
Колко струва „Гражданската отговорност“ в момента?
Цената на застраховката за лек автомобил в момента е около 260 лв. Според Савов цената ще остане стабилна.
Блокът вече е включен в електроенергийната система
Валутата достигна най-ниското си ниво спрямо щатския долар от март 2022 г.
Как да кандидатствате за отдалечени позиции на Tesla?