1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,543.2

БНБ: Ръстът на доходите ще се забави, ръстът на икономиката ни обаче ще се ускори

БНБ: Ръстът на доходите ще се забави, ръстът на икономиката ни обаче ще се ускори

Банката представи прогнозата си за тази и следващите две години

Растежът на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на България тази година се очаква да е 1,9%, като се очаква да се ускори до 2,7% през 2024 г. и до 3,6% през 2025 г. Подобряването на вътрешното търсене ще се определя от растежа на крайните потребителски разходи, подкрепяни от нарастващите заплати, повишения размер на пенсиите и другите социални трансфери, както и от ниската склонност на домакинствата към спестяване, се казва в ноемврийската макроикономическа прогноза на БНБ.

 

В същото време частното потребление за 2023 г. е с почти двоен ръст спрямо 2022 г., като тази година е 6,3%. Догодина се очаква то да падне до 3,7%. Фактор за очаквания по-висок растеж на частното потребление е прогнозираното по-слабо пренасяне на увеличенията на лихвените проценти в еврозоната върху лихвите в България, което е причина в текущата прогноза кредитната активност в страната да е по-силна в сравнение с предишната прогноза.

Прогнозира се годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), да се забави до 6.1% в края на 2023 г. най-вече поради проявяването на базов ефект от силното нарастване на потребителските цени през предходната година. Средно за 2023 г. се прогнозира общата инфлация да възлезе на 8.8%, като в краткосрочен план се очаква проинфлационният натиск, произтичащ от нарастването на разходите на фирмите за труд, задълбочаващия се недостиг на работна сила и силното частно потребление, да остане значителен и да продължи да оказва влияние за ограничената степен и скорост на пренасяне на понижаващите се международни цени на суровините върху крайните потребителски цени в България. Очаква се темпът на нарастване на ХИПЦ да се забави до 3.1% в края на 2024 г. и да остане на това ниво и в края на 2025 г.

Рисковете пред глобалните икономически перспективи продължават да нарастват, като военният конфликт между Израел и Хамас увеличи допълнително геополитическото напрежение. Текущите допускания за развитието на глобалната икономическа активност, които са изготвени преди военния конфликт между Израел и Хамас, предполагат, че отрицателен шок във външното търсене на стоки и услуги от България ще се реализира главно през третото тримесечие на 2023 г., но той ще бъде ограничен и краткотраен.

Според очакванията на пазарните участници, през 2023 г. цените в евро на международните пазари на всички основни групи суровини ще се понижат спрямо предходната година, но при храните и петролните продукти те ще останат по-високи в сравнение с 2021 г. Допусканията предполагат, че през 2024 г. и 2025 г. претеглените по значимост за България цени в евро на суровините ще нараснат с темпове между 2.0% и 3.0% на година.

Пазар на труда

Условията на пазара на труда останаха затегнати през първата половина на 2023 г. Търсенето на труд продължи да изпреварва предлагането, оказвайки натиск за повишаване на заплатите в реално изражение над нарастването на производителността на труда. Броят на заетите лица се повиши с 1.7% на годишна база през първите шест месеца на 2023  г., като се очаква растежът на заетостта да остане висок до края на годината и да възлезе на 1.4% средно за 2023  г. Въпреки прогнозираното повишение на икономическата активност през останалата част от прогнозния период, възможностите за нарастване на заетостта ще бъдат ограничени вследствие на неблагоприятните демографскитенденции в страната, които водят до намаление на работната сила.

Същевременно коефициентът на безработица ще се понижи плавно от 4.2% през 2023  г. до 3.4% през 2025  г. в резултат както на прогнозирания икономически растеж, така и на намалението на населението в трудоспособна възраст.

Нарастването на потребителските цени и затегнатите условия на пазара на труда допринесоха за силното повишение на номиналната компенсация на един нает с 14.9% на годишна база през първото шестмесечие на 2023  г. Очакваме растежът на компенсацията на един нает да възлезе на 13.9% средно за 2023  г. и да се забави до 8.3% през 2024  г. и 9.1% през 2025  г. вследствие на прогнозираната по-ниска инфлация.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии