Завърши ремонтът на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“
Блокът вече е включен в електроенергийната система
В същото време централната банка намали прогнозата си за растеж на икономиката ни
Българската народна банка намали значително прогнозата си за растеж на българската икономика през тази и следващата година. Това се наблюдава в новата оценка на централната банка публикувана днес.
Основната причина за корекцията е: „Започналата на 24 февруари 2022 г. война в Украйна води до драстично засилване на несигурността относно перспективите пред икономическата активност и инфлацията в България и затруднява значително тяхното прогнозиране“, посочват от БНБ,
Според новите оценки БВП на страната тази година ще нарасне, но с 2,1% вместо прогнозираните през януари 3,6%. За 2023 г. прогнозата също е намалена с 0,6 процентни пункта до 3,9%. За 2024 прогнозата е завишена от 3,4 през януари до 3,7% сега.
Преди дни Министерството на финансите също ревизира прогнозите си за икономиката надолу. Така от ведомството управлявано от вицепремиера Асен Василев очакват БВП тази година да се увеличи с 2,6 спрямо заложените в бюджета 4,9%.
Наличните текущи индикатори за периода януари – февруари 2022 г. показват продължаващо подобряване на икономическата активност в България през тези месеци. Нашествието на Русия в Украйна в края на февруари обаче е предпоставка за преустановяване на тези тенденции.
Фактори за това са засилилата се несигурност и влошаването на нагласите на икономическите агенти, задълбочаването на трудностите с веригите за доставки поради санкциите срещу Русия и свързаното с това значително нарастване на цените на суровини, за които България и основните ѝ търговски партньори са нетни вносители.
За инфлацията
Според базисния сценарий на прогнозата годишната инфлация(по европе се очаква да продължи да се ускорява през 2022 г. и да възлезе на 9,6% в края на годината (спрямо 6.6% в края на 2021 г.). Конструираното вероятностно разпределение допуска възможността действителната величина на инфлацията да бъде в сравнително широк интервал в края на годината (от 6,4% до 15,2%, като вероятността за това се оценява на 60%), посочват от БНБ, Очакваме групата на храните да има най-висок положителен принос за инфлацията в края на 2022 г., следвана от базисните компоненти и енергийните продукти.
Ръст на заплатите
Прогнозираме компенсацията на наето лице да се повиши с 9,6% през 2022 г., основен принос за което ще имат ускореното нарастване на заплатите в частния сектор в резултат от по-високата инфлация и задълбочаващият се недостиг на работна ръка, става ясно още от анализа на централната банка. Засилването на икономическата активност в страната при ограничени възможности за нарастване на работната сила ще оказва натиск за повишаване на заплатите, но прогнозираното постепенно забавяне на инфлацията през следващите години се очаква да има по-силно влияние и да ограничи растежа на компенсацията на наето лице до 7,9% през 2023 г. и 7,4% през 2024 г.
Високата инфлацията ще продължи да прави привлекателна инвестицията в имоти
Растежът на кредита за частния сектор се очаква да се забави през 2022 г. и в края на годината да достигне 6,8% (8,8% през декември 2021 г. ), за което основно влияние се очаква да има по-слабият темп на нарастване на кредита за домакинствата в условията на повишена несигурност в икономическата среда и съществено забавяне на растежа на частното потребление. Същевременно прогнозираната висока инфлация през текущата година в съчетание с все още ниските лихвени проценти по кредитите е възможно да продължат да стимулират търсенето на жилищни кредити.
Блокът вече е включен в електроенергийната система
Валутата достигна най-ниското си ниво спрямо щатския долар от март 2022 г.
Как да кандидатствате за отдалечени позиции на Tesla?