
Следващото най-богато поколение ще бъде Gen Z – и ще го постигне без работа
Gen Z ще се превърне в ключов играч в глобалната икономика
Кои са ''Дунарит'' и какво произвеждат?
На 21 ноември 2024 г., в разгара на суданския конфликт, в социалните мрежи се появяват видео кадри, които показват отварянето на дървени сандъци, съдържащи минометни снаряди. Етикетите върху сандъците носят кодове като „BG-RSE-0082-HT“, където „BG“ обозначава България като страна на произход. Допълнително върху етикетите са изписани две женски имена на кирилица, което се предполага, че са имената ва работници от фабриката.
France 24 се заемат с разследване, за да разберат произхода на оръжията. Експертите идентифицират снарядите като 81-милиметрови минометни снаряди с висока експлозивност, които обичайно се използват в такива конфликти. Системата за идентификация показва, че всички номера започват с „46“, което сочи към българската компания „Дунарит“. France 24 потвърждават, че българската компания произвежда такъв тип боеприпаси. Нашият екип провери в официалния сайт на Сдружение „Българска отбранителна индустрия – акад. Стефан Воденичаров“, където наистина е изписано, че основните изделия на компанията включват артилерийски боеприпаси - 81мм изстрел с далекобойна осколочно-фугасна граната за 81мм миномет.
France 24 се свързват с изпълнителния директор на „Дунарит“ Петър Петров, който не отрича, че снарядите са произведени от неговата фирма, но подчертава, че всички износни договори са били в съответствие с българските регулации.
„Регулациите за подобни неща са много строги в България. По моя информация всичко в този договор [бел. ред.: договорът, който позволява износът на оръжията] е направено по правилата.“, казва той пред France 24.
Той казва, че му е трудно да повярва, че минометни снаряди, произведени от неговата компания, са открити в Судан и оспорва достоверността на видеоклиповете. Според разследването, мунициите са купени от компания от Обединените арабски емирства, известна с нарушаването на международните санкции срещу различни страни.
От компанията изпратиха официално съобщение към медиите, в което казват, че всичко, свързано с покупкана на оръжия от ОАЕ е законно и необходимите документи са предоставени на журналистите. Въпреки това от компанията казват, че журналистите "хвърлят сянка на съмнение върху репутацията на компанията".
Към съобщението е прикачен и сертификат за краен получател, както и сертификат, че стоката е получена от министерството на отбраната на ОАЕ.
Проверка в търговския регистър на нашия екип установи, че „Дунарит“ е регистрирана като акционерно дружество в Русе с представител Петър Петров. Началният капитал, с който е стартирано е 85000000 лв.
Предметът на дейност на дружоствето е свързан с проектиране, производство и търговия на авиационни, артилерийски и инженерни боеприпаси и промишлени взривни вещества. Делабориране (утилизация) на боеприпаси. Производство на машини за ремонт и поддръжка на ЖП линии.
Според годишния финансов отчет за 2023 г., "Дунарит" е реализирала общи приходи от 249,2 млн. лв., което представлява близо двоен скок спрямо 2022 г. (136,1 млн. лв.).
Нетната печалба за същия период е 50,2 млн. лв., значително нарастване от 16,6 млн. лв. година по-рано. През 2023 г. дружеството отчита и сериозен ръст на разходите – общо 196,5 млн. лв., основно за суровини, външни услуги и персонал (разходи за труд – близо 40 млн. лв., в сравнение с 26,3 млн. лв. през 2022 г.). Средно заетите лица в компанията наброяват 1073 души.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Gen Z ще се превърне в ключов играч в глобалната икономика
Ето с колко са се качили цените у нас през 2024 година
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя