Лукойл и Василев в спор за това колко от нефта, преработван в Бургас, е руски

БГ Бизнес

От компанията заявиха, че би представлявало изключителна трудност да започнат да работят изцяло с неруски нефт

Ситуацията по отношение на руските енергийни доставки става все по драматична. По-рано днес председателят на ЕК, заяви, че в рамките на следващото полугодие Европейският съюз поетапно ще спре да използва петрол от Русия заради инвазията на Москва в Украйна. На този фон потърсихме мнение от Лукойл България за това възможно ли е рафинерията в Бургас да работи без суровина от Русия и как потенциално ембарго би се отразило върху цените на горивата на дребно.

Въвеждането на петролно ембарго от страна на ЕС за руския петрол би „би затруднила изключително много дейността на рафинерията, тъй като тя е проектирана за работа с нефт тип "Юралс" (Urals), посочиха от компанията специално за bTV по повод намерението на ЕК да наложи забрана за внос на нефт от Русия.

Businessnovinite.bg припомня, че вчера президентът на Русия Владимир Путин подписа указ с контрасакнции за неприятелски държави, което от своя страна също може да доведе до спиране на доставките, само  че по инициатива на Москва.

ОТ Лукойл посочват, че логистиката от Русия, като най-близка дестинация, е най-лесно прогнозируема, а това е много важен аспект в нашата дейност, пълна с тежки индустриални рискове, като имаме предвид, че приемаме нефтени танкери на всеки 3-4 дни. Един танкер с нефт от Близкия изток, например, би пътувал 25-30 дни и навременното му пристигане се гарантира много по-трудно.

Спор за делът на руския нефт преработван от рафинерията в Бургас.

За първо тримесечие на 2022 г 63% от преработения петрол в Нефтохим Бургас е с руски произход. В момента се преработва 100% руски нефт, защото предлагането на алтернативни сортове нефт на нашия пазар е силно ограничено. Това е свързано с повишеното търсене на алтернативните сортове, тласкано нагоре от възможността за ембарго върху руския нефт.

Заявеното от Лукойл обаче влиза в противоречие с думите на вицепремиера и финансов министър Асен Василев, който в интервю за в. 24 часа днес заяви, че вече 50% от преработвания в Бургас нефт е неруски

Има ли алтернативи?

В момента не виждаме реални алтернативи, тъй като на нашия пазар няма предлагане на други сортове нефт, допълват от компанията. Технически можем да преработваме нефт от Близкия изток и Северна Африка, но това намалява капацитета на рафинерията и реално не сме се опитвали да вдигаме дела на „непроектната“ суровина над 50%, заради технологични ограничения.

Ембаргото и цените на бензиноколонката

Евентуално ембарго върху вноса на руски нефт би довело до повишаване на котировките на алтернативен петрол на международните пазари поради високото търсене и намаленото предлагане. Освен това ще се увеличат транспортните разходи за превоз на нефта от по-далечни дестинации, ще се усложни логистиката и т.н.

Всички изкуствени ограничения „изнервят“ пазара и търговците на суров петрол се стремят да застраховат рисковете си. Всичко това неминуемо ще повиши производствените разходи и ще се отрази негативно на икономиката на завода. Но, държим да подчертаем, че цените на нашата продукция по бензиностанциите се определят изцяло от международните котировки за нефтопродукти и фискалната политика на държавата.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст