
Какво най-често пазаруват българите онлайн?
През последната година 59% от потребителите са пазарували онлайн стоки
Сред тях е и филмовият режисьор Стивън Спилбърг
Днес учениците от 12 клас се явяват на първата задължителна матура – по български език и литература. За мнозина от тях резултатите ще играят важна роля при избора на университет или професионален път и ще окажат влияние върху следващите им стъпки в живота.
Въпреки напрежението, не бива да забравяме, че оценките не определят напълно бъдещето. Много от днешните успешни предприемачи и милионери са напуснали училище преждевременно, а според проучване от сред милионери, повечето от тях не са били отличници. Ето и пет отлични примера за богати хора, които не са били добри ученици:
Може и да не е широко разпознато име, но Саймън Рубен и по-големият му брат Дейвид наскоро бяха класирани от The Sunday Times като второто най-богато семейство във Великобритания, със зашеметяващо нетно богатство от 16 милиарда паунда (21 милиарда долара). Докато Дейвид завършва образованието си, по-малкият брат решава, че училището не е за него и започва работа още на 17 години.
Братята започват бизнес в сферата на металите за скрап, след което преминават към инвестиции в недвижими имоти, а по-късно натрупват основната част от богатството си чрез търговия със суровини. Те правят значителни инвестиции в руската металургия и се превръщат в третите по големина производители на алуминий в света.
По-рано тази година даряват 80 милиона паунда на Оксфордския университет за създаването на следдипломен колеж, носещ тяхното име, който ще се специализира в изследвания на клетъчно ниво, изкуствен интелект и климатични промени.
Десетилетия преди да се появи в предаването Dragons' Den, което вдъхнови американската версия Shark Tank, Дебора Мийдън сама се „отписва“ от средното си образование.
Мийдън започва работа в семейния туристически бизнес – управлява зали с игрални автомати – и постепенно напредва в компанията, докато през 1999 г. става мажоритарен акционер.
Към момента тя е инвестирала впечатляващите 3,74 милиона паунда (4,9 милиона долара) в над 65 компании, представени в предаването Dragons' Den. Нетното й богатство се оценява на около 40 милиона паунда (52,4 милиона долара).
Признатият филмов режисьор е бил изключен от филмово училище, защото е имал прекалено ниски оценки.
Въпреки това, Спилбърг впоследствие е номиниран за 17 награди "Оскар" и печели три от тях. Освен с изключителния си талант в киното, той се отличава и с изострен бизнес нюх. Още през 80-те години сключва договор за 2% от годишните приходи от билети на Universal Studios, което му носи около 50 милиона долара годишно.
Днес той е един от най-богатите хора в Холивуд, с нетно състояние от 6,68 милиарда долара, според Bloomberg.
След като напуска училище без диплома, Мишел Моун изгражда успешна кариера в индустрията за бельо в края на тридесетте си години, основавайки марката Ultimo. Според The Sun нетното й състояние днес се оценява на 20 милиона паунда.
Тя отказва да продължи образованието си и започва работа на различни позиции в сферата на маркетинга, преди през 1996 г. да създаде компанията MJM International заедно с бившия си съпруг. След години на успех, тя продава Ultimo през август 2015 г., а в същия месец получава пожизнено място в Камарата на лордовете и става баронеса Моун.
Самопровъзгласената „кралица на търговията в Ню Йорк“ никога не е крила слабите си оценки в училище. Определяла е себе си като „тъпото дете“ в гимназията и неведнъж е заявявала, че „училището е надценено“, а това да си лош ученик „може да ти помогне в реалния живот“. Инвеститорът от Shark Tank завършва с изцяло лоши оценки и твърди, че е сменила 20 работи, преди да навърши 23 години.
Родената в Ню Джърси бизнесдама основава брокерска фирма през 1973 г., а по-късно създава компанията The Corcoran Group, която продава през 2001 г. за 66 милиона долара.
Оттогава насам Коркоран е участвала в 53 инвестиционни сделки в американската версия на Dragons' Den – Shark Tank, в рамките на 11-те си години в шоуто.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
През последната година 59% от потребителите са пазарували онлайн стоки
В коя страна нетните доходи са най-високи?