1 USD
1.90906 BGN
Петрол
80.2 $/барел
Bitcoin
$97,062.7

Кои са най-силните валути в света в началото на 2025 г. ?

Топ 5

Силната валута не винаги е икономическо предимство

Факторите, които издигат една валута в глобалните класации могат да бъдат десетки. От ниска инфлация зо силна икономика, лихвени проценти или износ на петрол и газ. Оценката на покупателнтата способност при размяната й за стоки и услуги или други валути определят силата на дадена валута. Това обаче не винаги носи позитиви. Силната валута може да оскъпи износа или туризма на дадена държава. 

Официално са признати 180 валути за законно платежно средство от Организацията на обединените нации. Въпреки че щатският долар и еврото доминират на валутните пазари, те отдавна не са от най-популярните за държане от чуждестранни правителства, нито най-ценните. Ето кои са най-силните валути в началото на 2025 г., по данни на Investopedia: 

  • Въпреки че валутите като долара и еврото доминират в световната търговия, това не ги прави най-ценните
  • Силната валута не винаги е икономическо предимство - тя може да оскъпи износа и туризма

1. Кувейтски динар: 3,24 долара

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кувейтският динар е най-ценният в света. Данните, които са актуални към 10 януари 2025 г., показват, че валутата се оценява на около 3,24 долара и варира между 3,12 и 3,30 долара през последната година. Кувейт има силна икономика с ниво на безработица от около 2%. Неговият основен износ е петрол, което е и фокусът на по-голямата част от икономическата му дейност.

2. Бахрейнски динар: 2,65 долара

Цената на бахрейнския динар е 2,65 долара и се търгува между 2,54 и 2,65 долара през последната година. Стойността на бахрейнския динар е толкова стабилна, защото е официално фиксирана към щатския долар при курс от 2,659 към едно. Икономиката на Бахрейн е по-разнообразна от някои други нации в този списък, със значителна икономическа активност в банковото дело, финансите и туризма, заедно с петролната индустрия.

3. Омански риал: 2,59 долара

Оман, подобно на Бахрейн, е обвързал валутата си с щатския долар. Официалният фиксиран курс е 2,60 към едно, но риалът може да се търгува малко над или под това. През изминалата година той варира на валутните пазари между 2,49 и 2,60 долара. Въпреки че Оман работи за диверсификация в нови сектори, икономиката на страната зависи най-много от петрола. 

4. Йордански динар: 1,41 долара

Йордания е изненадата в този списък. Страната е бедна на ресурси и е изправена пред значителни икономически предизвикателства. Бори се с масивен поток от сирийски бежанци като в момента те формират 12% от населението на страната. Освен това държавата се бори с изменението на климата и хаоса от военнитте размирици. Въпреки всички тези неща валутата е една от най-силните в света. Йорданският динар е обвързан с щатския долар от средата на 90-те години на миналия век като официалният курс е 1,41 към едно. Икономиката на Йордания е изградена върху туризма и значително количество помощ, включително повече от милиард всяка година от САЩ.

5. Британски паунд: 1,23 долара

Стойността на британския паунд се основава на векове икономическо влияние и ролята на Лондон като глобален финансов център. Brexit и значителните икономически затруднения през последните години не успяха да разклатят валутата. Паундът се подкрепя от разнообразната икономика на Великобритания и силния сектор на финансовите услуги.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст