1 USD
1.86429 BGN
Петрол
73.42 $/барел
Bitcoin
$99,968.0

5 емблематични японски храни, които не са от Япония

Топ 5

Страната на изгряващото слънце е позната като една от тези с най-големите хранителни култури в света

Япония е известна с една от най-големите хранителни култури в света. Нейната кухня е едновременно вкусна и здравословна. Въпреки че е островна държава, отделена от континентална Азия с широки морета, както и векове затворена за външния свят, някои храни все пак са намерили начин да достигнат до нея.  

Любопитен факт е, че много от най-известните японски ястия всъщност са с чужд произход. Ето пет от тях: 

Карааге

Докато понастоящем карааге обикновено означава пържено пиле, всъщност терминът се отнася до метод за мариноване и дълбоко пържене на различни съставки, покрити с нишесте. Тази техника на готвене е позната в Китай, от ерата на Танг, като там се използва за пържене на тофу. След като достига до Япония, местните я използват за пържене на риба и зеленчуци, а след това и на пиле. Два японски ресторанта спорят за създаването на това ястие, но без значение кой го е направил първи, то се превръща в хит в страната. Освен това, влиза в японските пъбове (б.а. - известни като изакая) и в характерния пакетиран обяд, популярен като обенто.

Омурайсу

Друг специалитет от страната на изгряващото слънце е омурайсу. Представлява омлет, приготвен с пържен ориз и тънки, пържени бъркани яйца, обикновено гарнирани с кетчуп. Въпреки че може да изглежда много японско, в края на краищата и яйцата, и ориза са основни продукти в държавата, всъщност това е друга вариация на предястие от френската кухня. Разликата е обаче че в Япония заместват зеленчуците за плънката с ориз. И в този случай няколко ресторанта в Осака спорят за това кой е неговият създател.

Тонкацу

Това е японско ястие, което се състои от паниран, дълбоко пържен свински котлет, включващ покриване на филийки свинско месо с панко и след това пърженето им в масло. Прочува се в ерата Мейджи (от 1868 до 1912 г.). Тонкацу започва да се предлага в заведение в Гинза, което отваря врати през 1895 г. По онова време френската кухня си пробива път в Япония. От ресторанта, който го показва пред жителите в Гимза, слагат темпура с панко (галета) вместо тесто, заменяйки телешкото месо с по-евтино парче свинско и пържейки го в олио. Така се ражда новата основна храна в страната, но с френски произход. 

Темпура

Когато се замислите за най-известните японски ястия, темпурата със сигурност е едно от тях. И все пак концепцията за паниране и пържене на различни храни не е съществувала в Япония преди пристигането на група чужденци, изследващи света. През 1543 г. трима португалски моряци пристигат в Япония и поставят началото на търговски отношения, които след това ще продължат с векове. Наред с оръжията и религията, търговците и мисионерите от тази европейска страна пренасят на японска земя и част от най-известните си храни.

Едно от любимите ястия на португалците е “Peixinhos da horta” (б.а. - в буквален превод - Зеленчукова рибка), като в същността си е пържен боб и зеленчуци. Използва се от тях по време на Големия пост, когато хората се отказват от месото. Въпреки че не е известно как се появява името “tempura”, мнозина смятат, че е свързано с латинската дума “tempora”, която идва от “quatuor tempora”, ознаващо период на гладуване. В днешно време японските готвачи могат да превърнат почти всичко в темпура - от морски дарове до листа от шисо, но всичко започва с боб и зеленчуци от португалските търговци. 

Суши със сьомга

Сьомгата е една от най-разпространените съставки за суши в момента, като няма как да не изглежда странно, че в миналото тя е консумирана само варена. Можем да отдадем заслуженото на Норвегия, че запознава Япония с тази риба. По този начин сьомгата става една от най-вкусните гарнитури за суши. През 80-те години на миналия век прекомерните й запаси принуждават Норвегия да се свърже с Япония за износ, но от страната първоначално отказват заради паразити, срещани често в местната риба.

Вместо това норвежците я продават на голяма компания за замразени храни, която я купува и я пуска в хранителните магазини на японска територия като месо за суши. След като се превръща в сензация в местните вериги, влиза и в ресторантите. Така се създава сушито със сьомга. Следващият път, когато отхапете сурово парче от тази риба, благодарете на норвежката риболовна индустрия и японската компания за замразени храни, които поемат този риск.  

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст