САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
За сравнение Юсейн Болт бяга със скорост до 44 км/ч.
Unitree H1 е хуманоиден робот, достатъчно гъвкав, за да изпълнява задачи, подобни на човешките, и държи неофициален световен рекорд за скорост на бягане сред хуманоидните роботи.
Известният експериментален хуманоиден робот Atlas от работилницата на "Бостън Динамикс" и роботът Optimus на Tesla (все още във фаза на разработка), както и CyberOne на Xiaomi получиха достоен съперник. Кодовото му име е "H1" и идва от китайската компания Unitree, която наскоро се похвали с новите постижения на третата версия на своя робот.
Роботът демонстрира своята скорост, мощност, маневреност и гъвкавост:
Unitree H1 е най-бързият хуманоиден робот в света, ако съдим по скоростта му на движение по равна повърхност. Неофициалният рекорд е 3,3 метра в секунда (11,9 км/ч), въпреки че създателите посочват, че технологията на робота има потенциал да тича още по-бързо, до 18 км/ч.
Компанията е уловила някои от възможностите му в прикаченото видео, където можете да видите колко бързо може да тича, да скача, да изкачва стълби или да борави с ежедневни предмети като хората.
Сред другите характеристики те отбелязват, че "H1" е висок 180 см и тежи само 47 кг (така че е "по-слаб" от Atlas и Optimus. Работи с батерия с капацитет 864 Wh, която може да се сменя бързо, докато се движи в пространството с помощта на вградени 3D лидари и камери, които му дават "усещане" за дълбочината на пространството. Въртящият момент на електродвигателя в най-здравите стави (колена) е 360 Nm. Ръцете му имат 4, а краката му общо 5 нива на свобода на движение.
С новия рекорд за скорост H1 изпревари гореспоменатия Atlas, чиито спецификации казват, че може да се движи със скорост от 9 км/ч. Но дори и новият рекорд е далеч от постиженията на хората. За сравнение Юсейн Болт бяга със скорост до 44 км/ч.
Цената му е 150 хил. долара.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците