1 USD
1.89923 BGN
Петрол
80.78 $/барел
Bitcoin
$102,492.0

Тези "анти-соларни" панели не изискват дневна светлина, за да генерират енергия

Технологии

Ето как подобен панел може д аработи без слънце

Специалните слънчеви клетки работят по същия начин като дневните – но на обратното. Тези панели могат да помогнат за решаването на настоящите проблеми със слънчевата светлина, като генерират енергия, след като слънцето залезе.

Те са изобретени през 2020 г., когато учени от Калифорнийския университет "Дейвис", САЩ, успяха да изобретят първия „анти-соларен панел“.

Създадените от професор Джереми Мъндей „анти-соларни (слънчеви) клетки“ ни позволяват да събираме електричество от нощното небе. Изследванията потвърждават, че тези нощни панели произвеждат достатъчно енергия за зареждане на мобилен телефон.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първоначалното проучване е проведено в Станфордския университет, където изследователски екип добавя термоелектрически генератор - устройство, което произвежда токове от температурни разлики, казва Euronews.

Как работятя "анти-соларните" панели?

"Анти-соларните" панели не използват входяща топлина, която слънчевите панели улавят през деня. През нощта все още има изходяща топлина, която по някакъв начин може да бъде оползотворена. Концепцията за анти-слънчеви панели се основава на "Термо-радиационен принцип", който казва, че ако даден обект е по-горещ от заобикалящата го среда, той ще излъчва топлина като инфрачервено лъчение. Поставянето на студен слънчев панел на Земята, който е сравнително топъл спрямо студеното пространство, може да помогне за генерирането на електричество и улавянето на енергия.

Така че през нощта слънчевият панел може действително да достигне температура, която е под температурата на околния въздух, като това е доста необичайна възможност за събиране на енергия.

Традиционно слънчевите панели или фотоволтаичните клетки страдат от ефектите на смяната на сезоните и факта, че не работят през нощта. От облачно време до намаляваща продължителност на деня, не само здрачът им пречи да осигуряват топлина и светлина за хората в много части на света.

Нощните „анти-слънчеви клетки“ по същество работят по същия начин като техните дневни колеги, но на обратното. Всяка вечер топлината излиза от земята под формата на инфрачервено лъчение, за да поддържа планетата с постоянна температура.

В изявление, публикувано на уебсайта на Калифорнийския университет Дейвис обясни, че „в тези нови устройства се излъчва светлина и токът и напрежението вървят в обратна посока, но все още се генерира енергия“.

Нощните устройства са в състояние да генерират до 50 вата мощност на квадратен метър, една четвърт от това, което конвенционалните панели могат да генерират през деня. Те работят и през деня, ако светлината е блокирана или ако са насочени далеч от слънцето.

Някои изследвания дори предполагат, че те могат да се използват за овладяване на отпадната топлина, генерирана от машините.

Идеята за нощни слънчеви панели идва от проста практика, която всички използваме всеки ден.

Идеята е далеч от нова, а хората използват подобна технология за постигане на нощно охлаждане от стотици години. Когато отворите прозорците и вратите си след горещ ден, за да охладите къщата си, вие използвате същата теория. По същество тази форма на пасивно охлаждане използва нощното небе като масивен радиатор, изтегляйки топлината от земята, след като се стъмни. През 2021 г. проект в Станфордския университет видя учените да се опитват по подобен начин да използват разликите в дневните и нощните температури за генериране на електричество.

Те успяха да докажат, че технологията работи, но трябва да се извърви дълъг път, когато става въпрос за ефективност и производителност. Тези обратни слънчеви панели може да са само прототипи, но подобна идея може да работи денонощно, осигурявайки енергия на места с променливи метеорологични условия и ниски нива на светлина.

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст