Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Системата е разработена почти на шега, но на нея се крепи цяла индустрия
Чували ли сте за Kademlia? Не, не е случайно, че е изписано на латиница. Защото познатата на български стара дума, синоним на „късметлия“, е и името на едно от най-значимите технологични решения в света на информационните технологии, създадено от българин.
Възпитаникът на ТУЕС и MIT Петър Маймунков разработва почти на шега системата, която се използва широко в света на децентрализираните решения – от BitTorrent до Ethereum. Kademlia се оказва точното решение в началото на хилядолетието, когато интернет направи решителната крачка от централизираните системи към направлението, което ни отведе до блокчейн.
От торенти до биткойни
И така: какво е Kademlia? Дистрибутирана хаш таблица. Казано по-просто – алгоритъм, който позволява голям брой компютри да работят заедно, като се организират сами, без централизиран сървър, и да си разменят ресурси.
Благодарение на Kademlia се роди системата на торентите, която за първи път показа, че онлайн може да съществува мечтаната децентрализация – разменянето на данни да се случва, без да има единен сървър, който пък да принадлежи на компания или държава.
След това същият принцип намери благодатна почва в блокчейна. А Kademlia не остана в историята, вместо това се оказа прекрасно решение и в новите условия. На плещите на този алгоритъм, създаден от българин, се крепи втората най-разпознаваема криптовалута – етерът.
Петър Маймунков завършва ТУЕС през 1997-а. Пътят му продължава към Харвард с бакалавърска степен по компютърни науки, следва магистратура в Нюйоркския университет и докторат в митичния MIT.
Той e още студент, когато създава забележителния си проект „Всичко започна през 2001-а, когато Napster падна“, спомня си Маймунков в един от много малкото негови разкази по темата, които могат да се намерят онлайн.
Napster беше една от първите платформи, чрез които потребителите можеха да си разменят песни на принципа на торентите. Системата оцеля само 3 години, защото интернет не беше узрял за такъв тип решение.
Така или иначе, Петър решава да създаде свой вариант и го прави като учебен проект. Целта му е едновременно да разработи нещо смислено с помощта на знанията, които е придобил, и да си намери практично решение за това как да тегли файлове.
Аз ви търсех по безкрайната земя
Макар Napster да работи на принципа на връзките между отделните потребители, той все пак зависи от централизиран сървър, който ги координира. „А няма ли как всички потребители да влязат в тази роля? Нали всички те са еднакво важни?“, чуди се Петър. И му хрумва не особено сложно математическо решение, което по-късно ще стане известно като Kademlia. Обсъжда го с колегата си от университета Дейвид Мазиерес и решават да го завършат заедно.
„Намерихме просто решение за това как можеш да организираш огромен брой потребители в система, която се развива и постоянно се променя. А потребителите са част от нея само когато са онлайн“, спомня си програмистът. „Алгоритъмът ни показваше как компютрите да си сътрудничат, за да създават нещо в подредена логика“.
Както отбелязва изобретателят, едновременно излизат няколко доста сходни помежду си решения. Но състезанието до голяма степен е спечелено от двамата студенти, защото създават най-простия вариант. „Нашето решение се оказа най-популярно, защото е най-лесно за възпроизвеждане. Другите бяха много по-трудни математически, идваха от много по-академичните среди. Те също бяха работещи, но беше много по-сложно да се претворят в практиката“.
Роден с късмет
„Смятам, че този алгоритъм се оказа решителната стъпка за това споделянето на файлове в световен мащаб да се превърне в масова практика“, казва още той.
Смело може да се каже, че Kademlia за първи път позволява масово пълната демокрация в интернет. Прави възможна децентрализацията. Разрушава логиката за строгата йерархия. И всичко това: като позволява компютрите да се свързват в мрежа и да обменят ресурси без централен сървър.
Как продължава историята на българския изследовател? Как от торентите изведнъж, почти 20 години по-късно, Kademlia се оказа идеалното решение, на което се крепи и мрежата на Ethereum?
Още за непознатото откритие с български корени четете на сайта Дигитални истории.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови