
Златото с рекордни цени: Какво се случва със среброто?
Ще се вдигне ли цената на среброто след тази на златото?
Изкуственият интелект направи за кратко това, което археолози правят повече от 100 години
Преди около 2000 години в пустиня в южната част на Перу, древните народи на Наска и Паракас създадоха масивни дизайни в чакъл и камък, изобразяващи животни, човекоподобни фигури и растения в геоглифи с дължина до 90 метра. Сега анализът с изкуствен интелект (AI) на въздушни снимки помогна за идентифицирането на 303 нови глифа само за 6 месеца, позволявайки на изследователите да разберат повече за това защо древните южноамериканци са ги направили, пише science.org.
През 20-ти век изследователите са прекарали почти 100 години, за да открият 430 геоглифа. Учените класифицираха рисунките на по-големи глифове от линейни типове, създадени чрез премахване на камъни и чакъл, за да разкрият по-светла земя отдолу и по-малки глифове от релефен тип, нарисувани с повърхностни камъни, оцветени както в бяло, така и в черно.
Големите глифове от линейни типове са по-лесни за забелязване с помощта на снимки, заснети от небето, докато глифовете от релефен тип, със среден размер само около 9 метра, се виждат по-трудно поради ерозия и по-фин контраст с пустинния терен.
За да намерят повече глифове, изследователи, ръководени от археолога Масато Сакай от университета Ямагата, обучиха програма с изкуствен интелект за идентифициране на глифове от релефен тип в изображения с висока разделителна способност, направени с дрон на целия регион.
Програмата идентифицира 1309 възможни геоглифа и екипът потвърди 303 от тях с проучвания на място, почти удвоявайки броя на известните геоглифи от този тип, съобщават изследователите в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Сред новите глифове около 80% изобразяват хуманоидни фигури, обезглавени тела и опитомени животни, особено лами. Повечето рисунки от релефен тип са открити на разстояние от пешеходни пътеки.
За разлика от това, около 60% от глифите от линейни типове изобразяват диви животни, като птици, маймуни и котки. Екипът предполага, че те са били свързани с церемониални пътеки и поклоннически маршрути.
Ще се вдигне ли цената на среброто след тази на златото?
Кои сектори имат най-големи проблеми?
„Категоричното ми мнение е, че тази дейност се нуждае от регулация“, казва доц. д-р Драгомир Стефанов