Обичаен навик зад волана може да ви струва стотици евро в тази популярна дестинация
Санкциите достигат до 338 евро
Свят
Вижте страните тук
Столиците Люксембург, Малта и Естония са оценени като най-добри за безплатен обществен транспорт в нов анализ на екологичната организация Greenpeace, публикуван днес, докато Дъблин, Лондон, Амстердам и Париж са европейските столици с най-скъпи билети, пише N1.
Въз основа на анализ на достъпността на обществения транспорт в 30 европейски държави, Greenpeace заключи, че цените са твърде високи на повечето места и че Европа далеч не е система за обществен транспорт, която е лесна за използване и достъпна за всички.
Освен Люксембург и Малта, където общественият транспорт е безплатен в цялата страна, цените са относително достъпни само в Австрия, Германия и Унгария. Австрия зае третото място в списъка с държави, главно благодарение на въвеждането на „климатичната карта“, която е валидна за всички видове обществен транспорт в цялата страна, но Greenpeace изчислява, че поради цената от три евро на ден, тя е недостъпна за всички.
На дъното на списъка е България, която не е получила никакви точки, следвана от Хърватия, Гърция и Норвегия.
Що се отнася до столиците, Дъблин, Лондон, Париж и Амстердам имат най-скъп транспорт, където цените на билетите са над 2,25 евро на ден. Годишна карта в Амстердам например струва 1001 евро, или 2,27 евро на ден.
Жителите на Прага плащат най-евтината годишна карта - 156 евро, или 0,60 евро на ден. След Прага, цените на годишните билети са най-ниски в Братислава, Мадрид, Рим и Виена, където струват по-малко от 0,85 евро на ден.
Талин е първият град в Европа, който въведе безплатен обществен транспорт за своите жители през 2013 г., но туристите все още трябва да купуват билети. Общественият транспорт в Люксембург, включително влаковете, е безплатен от 2020 г. в цялата страна.
Критериите при класирането на държавите и столиците бяха, освен цената на билетите, простотата на системата за закупуване, тоест дали билетът е валиден за различни транспортни средства и в няколко региона, наличието на месечни или годишни карти, отстъпките за студенти, възрастни хора и безработни, както и данъчната ставка.
Около две трети от анализираните страни изобщо нямат месечни или годишни карти за цялата страна, според доклада. От 1 май Германия и Унгария въведоха нова нискотарифна карта, която е валидна на цялата територия. Месечната карта Deutschlandticket струва 49 евро и може да се използва за всички местни и регионални средства за обществен транспорт.
Анализът взе предвид и данъкът върху обществения транспорт, който е средно 11 процента ДДС, което е „повече отколкото при много основни услуги“.
Най-високият данък се плаща в Румъния, България, Естония, Словакия, Ирландия, Хърватия и Унгария.
„Достъпният обществен транспорт е необходим, но много правителства се отнасят към него като към лукс“, каза Лорелай Лимузен от Greenpeace, съобщава EUObserver.
Премахването на данъците върху билетите за автобуси и влакове е най-лесният начин да се мотивират хората да шофират по-малко, но Лимузен смята, че трябва да се направи повече.
„Правителствата трябва да въведат прости и достъпни „климатични билети“ за обществен транспорт, за да намалят сметките на хората и потреблението на петрол, което тласка планетата ни към климатична катастрофа“, каза Лимузен.
Санкциите достигат до 338 евро
Кук определи евентуалното увеличение на цените като „неизбежно“
Строгият контрол на вноса разпалва спор