Токенът на Тръмп поевтиня с 20%
Биткойнът също отстъпва
Каква е причината?
Тъй като туризмът оказва натиск върху сладководните ресурси, Гърция обмисля други възможности за поддържане на басейните на хотелите пълни. Хотелските басейни в Гърция може да се напълнят с морска вода това лято, докато парламентът на страната обсъжда ново законодателство за справяне със сушата.
Той предлага правила за инсталиране на тръбопроводи за изпомпване на морска вода в крайбрежни хотели. Целта е да се осигури възможност за пестене на вода, която може да се използва за други градски нужди в райони, които са изправени пред недостиг, съобщава Euronews.
„Това законодателство регулира изпомпването на морска вода за плувни басейни“, каза Елена Рапти, заместник-министър на туризма пред парламентарна комисия.
Защо Гърция трябва да пести вода?
През последните две години Гърция страда от остра суша. Годишните валежи в страната са намалели с около 12 процента между 1971 и 2020 г. в сравнение с 1901 до 1970 г., според скорошно проучване на Националната обсерватория на Атина.
Предстоящият туристически сезон ще добави допълнително напрежение към проблема с ресурсите - особено на островите, които са популярни ваканционни дестинации. Егейските острови и Крит са едни от най-засегнатите, като една пета от валежите им са изчезнали.
Миналата година Гърция привлече почти 33 милиона посетители, генерирайки 28,5 милиарда евро приходи.
Подобно на редица други европейски страни, през 2024 г. места в Гърция бяха обект на протести срещу прекомерния туризъм, като гръцките работници казаха, че са на ръба. Климатичната криза също така прави туристическия модел на страната все по-неустойчив.
Правителството е подложено на нарастващ натиск да преосмисли как ще изглежда туризмът в бъдеще.
Хотелите няма да бъдат принудени да пълнят басейните си с морска вода, но предложените разпоредби ще улеснят изграждането на инфраструктурата за това, ако бъдат въведени ограничения за използването на вода.
Басейните с морска вода също трябва да бъдат дезинфекцирани с химикали. Хлорът, който обикновено се използва за дезинфекция на басейни, е токсичен за риби и други животни и изхвърлянето на хлорирана солена вода може да наруши баланса на морската среда, като промени нивата на сол, казват експерти.
Биткойнът също отстъпва
В страните от ЕС, през 2024 г., са регистрирани с 5,9% по-малко нови електрически автомобила
Повечето от световните суперсили са членове на правно обвързващия международен договор.