1 USD
1.76106 BGN
Петрол
64.85 $/барел
Bitcoin
$102,666.0

Той управлява повече пари от всеки друг в света, а сега помага на Тръмп в Панама

Свят

Той е съосновател, главен изпълнителен директор и председател на BlackRock

Лари Финк управлява най-голямата компания за управление на активи в света, което му дава „огромната отговорност“ да обогатява пенсиите на всички, но също така му носи вниманието на политическите лидери.

Съоснователят, главен изпълнителен директор и председател на BlackRock Лари Финк е изградил най-голямата компания за управление на активи в света в продължение на три десетилетия, съобщава Forbes. Той помага на правителствата на САЩ да се справят с финансовата криза и пандемията от Covid-19, наред с други неща, и чрез закупуването на две пристанища в Панама, помагайки на администрацията на президента Доналд Тръмп да постигне господство в геополитическия сблъсък с Китай.

Къде е инвестицията?

Снимка: EPA, Getty Images

BlackRock, която управлява активи на стойност приблизително 11,6 трилиона долара, или 40% от брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ за миналата година, се е специализирала в управление на активи със стратегия за ограничаване на риска и в работа с финансови активи, базирани на ипотеки, в ранните си години - това знание се оказа полезно, когато измамите с такива активи през 2008 г. бяха причината за срива на пазара на жилища в САЩ и световната финансова криза.

Днес BlackRock е позната на широката общественост като доставчик на все по-популярни борсово търгувани фондове (ETF) под марката iShares, като същевременно е противоречива с насърчаването на устойчивото и етично инвестиране (ESG) и едновременните си инвестиции в изкопаеми горива и отбрана.

Почти четири десетилетия на сцената

Финк, който е включен в списъка на Time за най-влиятелните хора тази година , основа инвестиционната фирма със седем бизнес партньори през 1988 г. с финансовата подкрепа на алтернативния инвестиционен фонд Blackstone Group, който управлява най-големия фонд за частни капиталови инвестиции в света.

Идея от загуба от сто милиона

Снимка: EPA, Getty Images

Днес 72-годишният Финк, чието нетно състояние според Forbes е 1,2 милиарда долара и е член на борда на Световния икономически форум (WEF), е получил работа в инвестиционната банка First Boston, след като е учил политически науки и икономика в UCLA в родната си Калифорния, където е бил един от първите търговци на ценни книжа, обезпечени с ипотеки. Това са инструменти, подобни на облигации, които предлагат фиксирана доходност на инвеститорите, базирана на набор от ипотечни кредити.

Финансова криза и Covid-19

Снимка: EPA, Getty Images

Финк не е добре познато лице на широката публика, но по онова време отношенията на BlackRock с администрацията на Обама предизвикаха недоумение и повдигнаха въпроси за конфликт на интереси, тъй като компанията получи договори без публични търгове, а по-късно няколко служители на администрацията се присъединиха към компанията. Финк е дългогодишен поддръжник на Демократическата партия и през 2016 г. се опита да стане министър на финансите на кандидата за президент Хилари Клинтън , която загуби изборите същата година от Тръмп.

През 2020 г. BlackRock беше наета и от Федералния резерв на САЩ (Фед). Според Financial Times по това време, BlackRock е консултирала Федералния резерв относно програмата му за изкупуване (на държавни облигации и други активи), с която банката се е стремила да стимулира икономическия растеж след пандемичния шок. Имаше опасения, че BlackRock ще препоръча на Фед да купува свои собствени финансови инструменти - през тази година техният ETF за корпоративни облигации наистина получи значително повече приток на средства от подобни фондове от конкурентите Vanguard и State Street. BlackRock се е ангажирала да получава само такси за управление на портфолиото от облигации като част от сътрудничеството, като останалите печалби ще бъдат върнати на Федералния резерв.

Водещ доставчик на ETF

През 2009 г. BlackRock закупи звеното на Barclays Global Investors (BGI), включително марката iShares за индексни фондове и ETF-и, за 13,5 милиарда долара от британската банка Barclays, която се нуждаеше от капитал поради финансовата криза. Днес iShares е най-големият емитент на ETF-и в света с повече от 1400 фонда и контролира водещ пазарен дял от над 30% в САЩ.

Рецесия и смели залози

През последните месеци Финк многократно е изразявал опасения относно въздействието на тарифите на Тръмп върху американската икономика. През април той заяви пред CNBC, че „вече сме близо до, ако не и в рецесия“, но добави, че смята, че това е временно забавяне, докато на пазара не се появи повече яснота. В същото време, на инвеститора не му се струва, че това е финансова криза, тъй като „мегатенденции“ като изкуствения интелект ще продължат да движат растежа.

Опитният играч с около 50 години опит на Уолстрийт е известен и с инвестиции, които на пръв поглед изглеждат несъвместими със съществуващите пазарни условия. Според списание Fortune, един от последните подобни залози е върху Обединеното кралство, което се бори със слаб икономически растеж и натиск върху публичните финанси, изострени от тарифите на Тръмп.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук