Тази малка държава дава 500 долара на пълнолетни граждани. Защо?

Свят

"Ето как ресурсите и приходите на тази страна се изразходват всеки ден, за да подобрят живота на хората", казва президентът

 

Най-бързо развиващата се икономика в света дава по 500 долара на всеки от своите пълнолетни граждани, докато работи за споделяне на новооткритото си петролно богатство и смекчаване на по-високите разходи за живот, съобщават от The Business Insider.

Как е създадена тази мярка?

Снимка: iStock

Президентът Мохамед Ирфаан Али от Гвиана, южноамериканската страна с население от едва 800 000 души, обяви, че правителството му ще започне незабавно да разпределя парите в брой на лица над 18 години.

По-рано той каза, че всяко домакинство ще получи равностойността на 1000 долара в Гвиана, но премина към индивидуално плащане, след като местните изразиха опасения относно това как ще бъде дефинирано домакинството и как ще се споделят парите във всеки дом. Али допълни, че програмата има за цел да намали икономическите различия в Гвиана и да облекчи финансовия стрес на местните жители, според публикация на уебсайта на Министерството на обществената информация.

"Ето как ресурсите и приходите на тази страна се изразходват всеки ден, за да подобрят живота на хората, да разширят националното богатство, крайбрежното богатство и богатството на общността.", казва президентът. 

Какви други мерки са предприети?

Гвианските власти са предприели други стъпки за борба с нарастващите разходи за живот, се отбелязва в публикацията. Те премахват повече от 200 данъка и такси, включително акциза върху горивата и ДДС върху водата, електричеството и някои основни храни. Миналата година те също дадоха еднократна, необлагаема субсидия на стойност около 120 долара на човек на група, включваща учители и държавни служители. 

Николас Суарес, старши икономист в S&P Global Market Intelligence, който обхваща Латинска Америка, каза пред Business Insider, че първоначалният план ще "увеличи разполагаемия доход на средното домакинство, облекчавайки някои бюджетни ограничения". Той оцени мащаба на първоначалната програма на 1,5% от националния БВП и 7,9% от Фонда за природни ресурси на Гвиана, който служителите създадоха през 2019 г., за да управляват разумно приходите от петрол на страната.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст