Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Какви са условията у нас спрямо другите държави
В Европа различни видове отпуск по майчинство подкрепят бременните и работещите майки. Въпреки това две директиви – Директивата за отпуска по майчинство от 1992 г. и Директивата за родителския отпуск от 2010 г. – гарантират правата на работещите майки.
В повечето държави, за да има право на отпуск по майчинство в Европа, работещата майка трябва да е работила определен брой часове или да е платила социалноосигурителни вноски.
Отпускът по майчинство е различен в страните-членки на ЕС, както и в Норвегия, Исландия и Швейцария, в зависимост от различни фактори като социални или икономически обстоятелства, които влияят на неговата продължителност и плащане, пише EuroDev.
Що се отнася до продължителността на отпуска по майчинство, той варира от минималната задължителна препоръка от 14 седмици в Германия и Швейцария до 20 седмици в Полша и Люксембург, заедно с щедрите 58 седмици в България.
Майчинството в България
В България родилката има право на 410 дни платен отпуск по майчинство, считано от 45 дни преди датата на раждане на детето. През този период служителката получава месечно възнаграждение в размер на 90% от обичайното й възнаграждение, изплащано от НЗОК.
Освен това работникът или служителят има право на месечно обезщетение от социалното осигуряване в размер на минималния месечен доход за времето между 410-дневния гратисен период и навършването на две години на детето.
Бащите имат право на 15 дни задължителен отпуск по бащинство, платен в размер на 90% от нормалната заплата. Бащите имат право на това, ако имат най-малко една година трудов стаж.
Когато детето навърши шест месеца, остатъкът от отпуска по майчинство в България може да бъде разпределен между майката и бащата с изричното съгласие на майката.
Отпуск по майчинство в Австрия
В Австрия бъдещите майки имат право на майчинство от 8 седмици преди термина на бебето до 8 седмици след раждането. Бременната жена трябва да вземе 16 седмици отпуск от работа в съответствие с австрийските разпоредби за защита на майчинството. С разрешение от лекар 16-седмичният отпуск по майчинство, известен също като Schutzfrist, може да бъде удължен.
Обезщетението за майчинство се основава на последните три плащания на нетната заплата на бъдещата майка и се предоставя ежемесечно. Докато самоосигуряващите се лица с ниски доходи получават фиксирана сума от 10,35 евро на ден, самостоятелно заетите изпълнители получават обезщетения за майчинство според доходите си. В Австрия, ако очаквате дете, вашият трудов договор може да предвижда, че вашият работодател не е длъжен да ви плаща, докато сте в Schutzfrist. Вашият застраховател обаче ще ви възстановява всяка седмица разходите за отпуск по майчинство.
Започвайки от деня след раждането на детето и продължавайки до края на отпуска по майчинство, бащите в Австрия имат право на един месец платен отпуск. Бащата трябва да е работил най-малко 182 дни, за да отговаря на изискванията за отпуск по бащинство и трябва да има планове да възобнови работата си.
Отпуск по майчинство в Белгия
Средната продължителност на отпуска по майчинство в Белгия е 15 седмици. Майката има право на допълнителни четири седмици отпуск в определени ситуации.
Отпускът преди раждане и отпускът след раждане са двете половини на отпуска по майчинство в Белгия. По отношение на първия, майката трябва да вземе поне 1 седмица преди прогнозираната дата на раждане, до максимум 6 седмици. Последното изисква необходимия 9-седмичен период, започващ от раждането на детето.
Бащата обаче може да раздели 15-те дни на 30 полудни, ако реши, или може да вземе всичките дни накуп. Тези дни трябва да се вземат в рамките на първите четири месеца след раждането на детето.
Отпуск по майчинство в Хърватия
За да имат право на обезщетения за майчинство и родителски грижи, лицата трябва да имат задължително здравно осигуряване чрез Хърватския здравноосигурителен фонд (HZZO) и да отговарят на други определени условия. Обезщетенията се разпростират върху различни хора, полагащи грижи, включително майката и бащата на детето, осиновителите, настойниците, приемните родители или всяко лице, на което е поверено настойничеството и възпитанието на непълнолетно дете от компетентния орган.
Заетите или самостоятелно заетите бременни жени, наричани майки, могат да започнат отпуск по майчинство от 28-ия ден или най-рано от 45-ия ден при усложнения на бременността до 70-ия ден след раждането. Тази задължителна част от отпуска по майчинство може да се използва и от бащата при определени обстоятелства, като например смърт на майката. Предлага се допълнителен отпуск по майчинство до шест месеца, през който майката може да избере да се върне на работа и да прехвърли оставащия отпуск на бащата. Финансовата помощ за заети или самостоятелно заети родители по време на отпуск по майчинство е 100% от основата за обезщетение на заплатата, с намален размер от 70%, ако изискването за осигурителен стаж не е изпълнено.
Отпуск по майчинство във Франция
Във Франция отпускът по майчинство трябва да продължи поне 8 седмици. Congé maternité, който е достъпен за жени до 16 седмици, обикновено продължава 10 седмици след раждането и 6 седмици преди раждането. Ако една жена носи третото си дете, този период може да бъде удължен до 26 седмици.
Във Франция отпускът по бащинство обикновено продължава 11 последователни дни и може да продължи до 18 дни в случай на многократни раждания.
Отпуск по майчинство в Гърция
Жените имат право на 17 седмици платен отпуск по майчинство в Гърция. Освен това отпускът по майчинство може да бъде разделен на две фази. Първата обхваща първите осем седмици, водещи до очакваното раждане. Последното включва деветте седмици след раждането. Една служителка има до шест месеца след края на основния отпуск, за да реши дали да удължи отпуска си по майчинство в Гърция. Това е възможно в ситуации, включващи многобройни раждания, ранно раждане, цезарово сечение или инвалидност.
Майката може също така да поиска да работи един час по-малко на ден през следващите 12 месеца и един час по-малко на ден през следващите 6 месеца след първата година след бременността, предмет на споразумение между работодателя и служителя. Бащите имат право на 14 дни платен отпуск, който може да бъде взет изцяло след раждането на детето или на две половини преди това.
Отпуск по майчинство в Унгария
Отпускът по майчинство за майките в Унгария предлага 168 дни или 24 седмици, от които 4 могат да започнат преди предвидения термин. Майките имат право на стипендия за отглеждане на бебета през първите 168 дни след раждането. Помощта за отглеждане на бебе е в размер на 70% от среднодневната работна заплата за периода, определен от закона.
За да подпомогнат ефективно грижите за бебето, служителите мъже имат право на 5 работни дни отпуск по бащинство, който трябва да се използва в рамките на първите 8 седмици от раждането на детето. Ако бащата е преминал курс за гледане на дете, този отпуск може да бъде удължен веднъж за максимум 15 работни дни. Бащите имат право на две седмици отпуск, считано от 1 януари 2023 г. (със задна дата за всички деца, родени след 2 август 2022 г.).
Отпуск по майчинство в Норвегия
Преди детето да навърши три години, родителите имат право на общо 49 седмици платен отпуск или до 59 седмици с 80% покритие. Отпускът по майчинство е включен в този отпуск. За да получи 49 седмици, бащата трябва да има еднолично попечителство над детето. Трите седмици преди раждането са отделени за майката; те не се броят към квотата за майката. Осиновяванията са освободени от тези 3 седмици, следователно в този случай общата продължителност е 46 или 56 седмици.
В Норвегия работодателите не са длъжни да плащат на служителите си по време на отпуск по майчинство, освен ако в трудовия договор не е посочено друго; Националната сигурност отговаря за покриването на родителските обезщетения.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни