Къде са най-големите данъчни убежища в Европа?

ОИСР работи с държавите-членки за въвеждане на глобална минимална ставка на корпоративния данък от 15%

 

Най-високите ставки на законоустановения данък върху доходите на физическите лица в ЕС са спрели да намаляват след финансовата криза от 2008 г., според Данъчната обсерватория на ЕС.

Вместо това групата отбелязва, че правителствата са въвели "нарастващ брой преференциални данъчни режими, насочени към чуждестранни лица", надявайки се да привлекат богати експати на техните територии.

Когато мислим за най-големите данъчни убежища в Европа, трябва да е ясно, че няма „един размер за всички“. С други думи, юрисдикция с ниски данъци за едно лице може да не е данъчен рай за друго. 

„Зависи много от това откъде идва това богатство“, каза Джейсън Пайпър, ръководител на данъчното и бизнес право в Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители.

Например, ако имате много капитал, който идва отвън, тогава ще се интересувате много повече от режим, който има 0% данък върху капиталовите печалби от парични преводи. Надявайки се да намалят данъчното си бреме, редица богати хора може да решат да емигрират.

Euronews Business изследва какво предлагат различните държави и какви съображения се вземат предвид при данъчното планиране.

 

Италия

Италия е популярна дестинация сред експатите не само заради своята култура и климат, но и заради данъчните си облекчения.

На пръв поглед страната има сравнително високи данъци върху личните и корпоративните доходи, въпреки че има данъчни стимули за чужденците.

Един от най-известните е неговият плосък данъчен режим, който позволява на богатите хора да плащат фиксирана сума върху всички доходи с чуждестранен произход. Това е независимо от спечелената сума.

Годишната фиксирана такса наскоро беше увеличена до 200 000 евро от предишните 100 000 евро.

Предимството е достъпно за период до 15 години и е достъпно само за тези, които не са били данъчни лица в Италия поне 9 от последните 10 години.

Като се има предвид цената на плоския данък, той е интересен само за хора с много високо състояние.

„Италия е много популярна“, каза данъчният и имиграционен съветник Дейвид Лесперанс пред Euronews Business.

„Когато плоският данък беше 100 000 евро, един от моите клиенти ми каза, че това е плащал на счетоводителя си всяка година. 

Швейцария

Швейцария също има вид схема на еднократна сума (forfait fiscal), въпреки че швейцарската държава твърди, че по-малко от 0,1% от нейните данъкоплатци се таксуват с помощта на този метод.

Начинът, по който работи, е, че вместо да събира такси въз основа на доход или богатство, някои швейцарски региони изчисляват ставка въз основа на разходите на дадено лице. Въпреки че схемата за еднократна сума може да бъде интересна за супер богатите, държавата е въвела минимална такса.

Това е по-високата от двете цифри: или седем пъти годишния ви наем или наемната стойност на основния ви имот, или по-висока от 429 100 швейцарски франка (около 455 000 евро). Тези прагове се прилагат на федерално ниво, въпреки че определени региони могат да увеличат минималната сума.

Имате право на данъка за обезщетение, ако нямате швейцарско гражданство и ако идвате да живеете в страната за първи път - или след отсъствие от 10 или повече години.

На бенефициентите също е забранено да имат работа или да управляват бизнес в Швейцария. Това означава, че схемата има за цел да привлече малък брой богати експати, които имат пасивен доход.

 

Португалия

Данъчните облекчения се превърнаха в спорна тема в Португалия поради скока на цените на жилищата, които бяха подклаждани от пристигането на богати чужденци.

Въпреки това, след намаляване на обезщетенията миналата година, португалското правителство сега въвежда отново данъчни облекчения за чужденци.

„Португалия имаше режима на NHR, който ви позволяваше да живеете в Португалия до 10 години и да не плащате много данъци върху доходите от чужбина“, обясни Грегъри Гусенс, данъчен адвокат в Taxpatria.

По-специално това привлече голям брой пенсионери, които решиха да се преместят в Португалия и да не плащат данък върху доходите си от чуждестранна пенсия. За тези, които генерираха доходи в Португалия, специфичните дейности бяха обложени с благоприятна ставка от 20%.

Освен че разстрои местните жители, системата на NHR предизвика критики от скандинавските държави, които наблюдаваха изселване на по-възрастните си граждани. Финландия и Швеция по-специално отправиха официални искания за промяна на правилата на своите спогодби за избягване на двойното данъчно облагане с Португалия.

Това би им позволило да налагат такси върху пенсиите на своите емигранти.

В отговор на натиска Португалия сега промени данъчните си облекчения, за да се „фокусира върху хора с образование, които наистина могат да допринесат нещо за португалската икономика“, обясни Гусенс.

По-рано тази година министърът на финансите на Португалия Жоаким Миранда Сарменто каза пред Financial Times, че заплатите и професионалните доходи ще отговарят на условията за данъчни облекчения съгласно новите правила.

Холдингови компании

Друг начин, по който богатите хора могат да се радват на ниски ефективни данъчни ставки, е чрез използването на холдингови компании, според Данъчната обсерватория на ЕС.

Органът отбелязва, че тези фирми са „в сива зона между избягване и укриване“ в смисъл, че са предназначени да избягват данъци върху доходите.

Индивидите, прикриващи активи по този начин, решават да поставят богатството си на името на компания, която контролират, вместо да го класифицират като лични приходи. Тегленията от компанията се облагат с нормални ставки, въпреки че данъкоплатецът може да приюти излишъка в холдинговата фирма.

Създаването на такава структура е особено изгодно в страни, където ставката на корпоративния данък е ниска.

Следователно интересни страни са Ирландия (12,5%), Унгария (9%), България (10%) и Кипър (12,5%).

Въпреки че ОИСР работи с държавите-членки за въвеждане на глобална минимална ставка на корпоративния данък от 15%, това се отнася само за фирми, които печелят над 750 милиона евро.

Повече от 140 държави са подписали сделката, но изпълнението все още е в процес на работа.

Данъчен рай за един не е рай за всички

Данъчното планиране не може просто да се върти около един или два вида ставки, а по-скоро трябва да се вземат предвид цял набор от фактори, казаха експерти пред Euronews. Таксите, които трябва да имате предвид, включват данъци върху личния и корпоративния доход, капиталови печалби, наследство и богатство - както и такси за социално осигуряване.

В допълнение към местоположенията, изброени по-горе, държави като Малта, Обединеното кралство и Монако могат да се считат за фискално изгодни, но всичко зависи от естеството на нечий доход.

В някои случаи това означава, че дори области с известни високи данъци като Белгия могат да бъдат наречени убежища.

Тъй като ОИСР продължава да полага усилия за повишаване на корпоративния данък, все още предстои да се види дали това ще насърчи разговорите около други ставки и ще намали данъчните облекчения.

Компромисите от ухажването на богати чужденци е въпрос, който продължава да доминира в политическите дебати, като натискането и привличането ще продължат.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст