1 USD
1.66823 BGN
Петрол
66.47 $/барел
Bitcoin
$118,400.0

Бил Гейтс използва този трик, за да поддържа ума си остър

Леонардо да Винчи е използвал същата техника

Постоянно ни съветват да използваме времето си максимално, да работим по-усърдно и да спрем да отлагаме. Но какво, ако този подход е погрешен? Какво, ако даването на почивка на мозъка и позволяването на съзнанието да се лута всъщност могат да подобрят качеството на живота ни?

Вдъхновен от собствените си изследвания като невроучен и провокиран от токсичното отношение към работата в семейството си, д-р Джоузеф Джебели започва да изследва невронауката на усамотението и почивката — и резултатите са впечатляващи.

От когнитивна гледна точка, самотата може да стимулира креативността, осигурявайки нужното пространство за развитие на идеи. Независимо с какво се занимавате, усамотението често е ключово за оптималното функциониране на мозъка.

В тези моменти мозъкът формира нови синаптични връзки, укрепва уменията ни и способността да усвояваме нова информация, като същевременно насърчава творческото мислене.

Усамотението – тайното оръжие на най-умните хора

Много от най-успешните и интелигентни личности по света предпочитат уединението. Например, Бил Гейтс, който в ранните години на Microsoft два пъти годишно се оттеглял за седмица в хижа, носейки само купчина книги. Този период той нарича „Седмица на размисъл“ — време за учене, размишления и фокусирани мисли, без посещения от семейство или служители. Според The Wall Street Journal именно по време на една такава седмица се ражда идеята за Internet Explorer през 1995 г.

Усамотението е полезно и в моменти на творчески застой. Леонардо да Винчи прекарал часове, наблюдавайки „Тайната вечеря“, преди да добави дори един щрих и да се отдалечи.

Как то може да укрепи и освежи ума ви?

Няма универсална формула за точното количество време за усамотение. Но като общо правило важи: колкото повече време прекарвате сами — особено когато наистина имате нужда — толкова по-добре за вашия мозък.

Просто започнете

Планирането на самостоятелно пътуване може да изглежда страшно, но откъсването от рутината и потапянето в нова среда е освобождаващо, разширява сетивата и стимулира креативността.

Започнете с малко

Дори 10 минути на ден в усамотение са достатъчни. Намерете тихо място, където никой няма да ви безпокои, и просто седнете спокойно. Това помага на мозъка да се отпусне.

Бъдете внимателни със социалните си контакти

Срещайте се с хора, които ви носят удовлетворение. Лоши приятели и токсични роднини повишават нивата на стресовия хормон кортизол, който вреди на социалните връзки и на самото ви благополучие.

Размишлявайте и преосмисляйте

Използвайте част от усамотението, за да анализирате преживяванията и чувствата си. Медитация или водене на дневник помагат за по-дълбокото разбиране на себе си.

Занимавайте се с дейности насаме

Практикувайте разходки, водене на дневник, йога — тези дейности насърчават осъзнатостта и връщат фокуса към настоящия момент, като същевременно успокояват мозъка.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук