
Meta забранява предизборната реклама във Facebook и Instagram в ЕС
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Най-добре направените кукли се изработват ръчно – с индивидуално вкореняване на коса и рисуване на фини вени под „кожата“
В търсенето на емоционален комфорт, все повече жени се обръщат към изключително реалистичните „преродени“ бебешки кукли. В Съединените щати, Бразилия и по целия свят, общност от хиляди ентусиасти третират кукли като истински бебета – разхождайки ги в луксозни колички, сменяйки им пелени и дори купувайки им парфюми, за да миришат като новородени. Те не просто ги събират – те ги обичат, възпитават и понякога дори ги използват като средство за терапия след загуба, пише The Wall Street Journal.
Произходът на „реборните“ датира от началото на 2000-те, но именно през последните години те стават глобален феномен. Най-добре направените кукли се изработват ръчно – с индивидуално вкореняване на косми от алпака и рисуване на фини вени под „кожата“. Те струват между 3000 и 10 000 долара и често се поръчват по индивидуален дизайн. Американският пазар е водещ, с около 600 активни художници, продаващи през сайтове.
Младата звезда в света на преродените кукли Кели Мейпъл, с над 2 милиона последователи в YouTube, редовно споделя клипове с нейната „дъщеря“ Наоми – кукла, поставена в столче и облечена с дизайнерски дрехи. На пръв поглед – класическа млада майка, но при по-внимателно вглеждане – участник в култура, която предизвиква както възторг, така и неразбиране.
За някои това е хоби – като всяко друго, а за други това е утеха след емоционална загуба.„Понякога просто искам бебе, което да не плаче.“ - това споделя една от колекционерките пред The Wall Street Journal.
На панаира „Куклите на света“ в Северна Каролина това лято се събраха над 1500 души. Хиляди жени подкрепят това хоби, изграждайки домашни „детски стаи“ за своите преродени бебета. Някои дори колекционират фентъзи варианти – върколаци, сатири и хибриди между животни и хора.
Жените, преживели спонтанен аборт или загуба на дете, хора с деменция, аутизъм или посттравматично стресово разстройство, намират в тези кукли източник на комфорт и грижа.
Изработването на една такава кукла може да отнеме седмици. Майсторите започват с фабрични комплекти от компании и след това ги рисуват ръчно, вкореняват коса, вграждат стъклени очи и други. Само материалите струват над 500 долара. Това е занаят, изграден от предимно жени, много от които работят от дома си.
Макар продажбите да бележат спад в последно време заради икономическата нестабилност и китайски имитации, индустрията продължава да съществува като оживено и страстно общество. За производителката Кели Мейпъл това не е просто доход. „Куклите ми помогнаха много с психичното ми здраве“, признава тя.
Въпреки че критиците ги наричат зловещи, феновете на преродените кукли не искат разбиране – само уважение. „Не е нужно да я купуваш. Просто трябва да я уважаваш.“ - казва Холи Чърч, колекционер от Тексас.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Търгът в eBay завърши с 96 оферти и достигна впечатляваща сума
Някои градове забраняват както смъртта, така и раждането на територията