Детските бански могат да бъдат опасни - как да ги избираме правилно? (ВИДЕО)

Експертът даде съвети в Бизнес Видео подкаст за начините, по които да ползваме потребителските си права

 

Дали заради смяната на сезоните, или заради женската ми природа, преди седмица направих голямото разчистване на гардероба. Подредих дрехите по закачалки, за да ги виждам всеки ден и да знам какво мога да облека, да си създам усещането, че имам достатъчно вместо да купувам периодично неща, които няма да нося.

Дрехите, които заделих, пък раздадох и подарих, за да не събират прах в гардероба. Започнах да се замислям все повече за устойчивата мода, за начините, по които да вдъхваме живот на старите дрехи, само и само да не пилеем природни, а и човешки ресурси. Постепенно развивам все по-голям интерес, дори любопитство към останалите потребителски теми, за да не бъда просто поредният консуматор в обществото.

Казус, който ми се случи наскоро обаче, ми показа, че не съм толкова запозната с правата си на потребител, което ме подтикна да поканя на интервю в Бизнес Видео Подкаст Габриела Руменова.

Казах си, че е чудесно, че променям навиците си, но да знам и правата си ще ми бъде от полза, ако попадна на нелоялни търговски практики. Габриела откликна с изключителния си професионализъм и най-вече с желанието си да бъде в помощ на всички нас, потребителите.

В края на миналата година тя създава платформата „Ние, потребителите“, с идеята да се популяризират правата ни, но и да знаем какви възможности ни дават.

 

Когато създава страницата, идеята й е била да се популяризират правата на хората, но и да се разяснят, защото много от тях не знаят как да ги ползват.

„Голямата ни цел е да се опитаме да намерим диалог с търговеца. Хората са различни, включително и за потреблението, но се зараждат тенденции да внимаваме какво купуваме, при какви условия, дали се нарушават правата ни, а и какъв отпечатък оставяме с поведението си върху околната среда“, казва Габриела.

В много от случаите потребителите се чувстват ощетени и това ги кара да бъдат активни. Първата важна стъпка е да реагираме, смята експертът. Тя е категорична, че голяма част от потребителите все още не проучват достатъчно детайлно възможностите, които им се предлагат и се нахвърлят бързо на различни оферти.  

„Не отделяме време, за да се запознаем с условията, при които купуваме стоки или ползваме услуги. Не обръщаме толкова внимание, за да ги сравняваме по цени, характеристики и качество“, пояснява Габриела.

А рисковете за нас са още по-големи в онлайн пространството и могат да бъдат контролирани по-трудно. Особено внимателни трябва да бъдем към различен тип оферти.

„В разгара на летния сезон можем да попаднем на всякакви предложения за резервации, които да се окажат подвеждащи. Дори да четем потребителски коментари, няма как да се доверим напълно – те може да са от фалшиви профили или да са генерирани чрез изкуствен интелект“, категорична е Руменова.

Ако трябва да навлезем в конкретика – трябва да сме предпазливи, дори когато купуваме бански за децата ни, казва експертът. Връзките ни се струват безобидни, например, но те могат да се омотаят около него, докато е във водата, да му попречат да се движи свободно и така да се стигне до инциденти.

Същото важи и за надуваемите предмети – доколко те са надеждни, дали имат дефекти, които да предизвикат опасни ситуации във водата. Не на последно място трябва да внимаваме и със стоките по сергиите – едва ли се издават платежни документи, което значи, че нямаме и потребителски права.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст