Българите имат най-много жилища от всички европейци

Имаме и най-ниските лихви по ипотечните кредити

 

Българските строителни предприемачи спокойно могат да спрат да строят, защото българите отдавна са задоволени поне откъм броя на жилищата, които притежават. Страната ни заема първо място сред 24 държави от Европа плюс Израел по брой на жилищата на хиляда души от населението, показва последното 13-о издание на Global Property Index на консултантската компания Deloitte.

Това издание е посветено на интензивността на жилищното строителство и от него излиза, че на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища. На второ място се нарежда Испания с 559 дома на всеки хиляда испанци, а на трето Франция с 553 жилища. Доста по-назад са Германия, Белгия, Норвегия и ред други по-развити икономически от нас държави, а на дъното на тази класация са Гърция, Израел и Великобритания.

Но строителният бум у нас продължава и по брой на започнатите в последната година нови жилища на хиляда души също се нареждаме сред първите, макар и не в челото на класацията, пише "24 часа". В Израел през последната година е започнало изграждането на 6,3 жилища на всеки хиляда израелци, следват Ирландия с 6,21 жилища, Австрия с 5,11, Полша и Хърватия, и България е на шесто място с 4,6 започнати жилища на всеки хиляда души. Заради мащабите, разбира се, и дума не може да става за сравнение в абсолютни стойности: в Израел в момента се строят около 62 хиляди нови жилища, докато у нас само 29 хиляди. Освен това в Германия има 43,6 млн. жилища общо, докато у нас само 4,3 млн.

 

Исторически погледнато, сегашното пренасищане на имотния пазар в България не се е случило при последните две масови вълни на жилищно строителство – сегашното и това през 2004-2008 г. По размерите си те изобщо не могат да се сравняват с масовостта в периода 1961-1980 г., когато в България са построени една четвърт от всички сегашни жилища, т.е. малко над 1 милион. През тези две десетилетия и отчасти през следващото всяка година в България са правени средно по 55 хиляди нови жилища. За сравнение, през 2023 г. на пазара у нас излязоха 21 575 нови жилища - рекорд, непостиган в предишните 15-20 г.

Друг интересен момент в изследването са наемите. В трите български града, които са наблюдавани – София, Бургас и Варна, нарастването им в сравнение с предходната година е най-голямо измежду всичките 59 града, за които има такива данни. Бургас е абсолютен първенец - средният наем в там е с ръст от 125,8% за 1 г., следван от София с 98,1% годишен ръст и Варна с 66,8%. Но от друга страна, и трите града са в дъното на класирането по абсолютна стойност на наема. Бургас е на предпоследно място, Варна е с две позиции по-нагоре, а София е десета отзад напред.

Според индекса България е лидер в още едно отношение – имаме най-ниските лихви по ипотечните кредити. Средната лихва е 2,58%. Данните са към края на 2023 г., но в момента у нас няма съществено движение и те пак са около тази стойност. Това е в рязък контраст с лихвите, на които банките в останалите държави отпускат ипотечни кредити на гражданите. Най-близо до нас са Хърватия и Белгия, в които лихвите са съответно 3,26% и 3,30%, но в повечето държави те надвишават 4 и дори 5%. 

Най-скъпи са ипотеките в Унгария, Румъния и Полша. В Полша средната лихва е 8,08%, в Румъния е 7,7%, а в Унгария – 7,4%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст