Любомир Дацов: Ще трупаме дълг докато имаме дефицит, никой не ни е виновен

Мнение

Основният ни проблем е разпусната фискална политика, каза финансистът пред "Бизнес новините"

За тревожните финансови тенденции и предложения от Министерството на финансите вариант за проектобюджет за следващата година пред businessnovinite.bg говори Любомир Дацов - финансист и бивш заместник-министър на финансите.

Г-н Дацов, вчера агенцията Standard & Poor's излезе с данни, че рецесията в Европа е почти неизбежна. Какво следва да ни говори това?

Л.Д.: Определено е така. Но нека видим какво всъщност разбираме под рецесия. В някои държави, включително Германия, ще има отрицателен растеж за следващата година. Това не означава, че в цяла Европа средният растеж ще бъде отрицателен. Повечето държави отиват на около 0-та. За България се очаква растежът да е около 1%. Прогнозите, които се правят са основават на свиването на външната търговия. 

МВФ прогнозира ръст от 3,9% за България за тази година, а Министерството на финансите залага на 2,9%, защо се получава така?

Л.Д.: Всичко е въпрос на оценки и допускания. Ако погледнем данните на БНБ, те са още по-катастрофални. Ако погледнем към следващата година, ще видим, че БНБ очаква почти 2% по-лош резултат, отколкото Министерството на финансите. Може би свиването на икономиката, което ние очакваме е по-голямо. Освен това, ако видим сценария за развитие на инфлацията, става ясно, че свиването на инфлацията е по-значително в следващата година.

Преди броени дни финансовият министър Росица Велкова представи вариант за проектобюджет за 2023 г. С оглед на заложения там дефицит от 6,6%, ще успеем ли да отговорим на изискванията за влизане в еврозоната?

Л.Д.: Не, това няма как да стане. Министерство на финансите сглобява нещо, на база на политиките и приети закони и нормативни актове. В следствие на това се вижда ясно предишното правителство какво е направило с бюджета. Дори да си играеш с данните, да имаш различни допускания, нито едни от тези данни не говорят положително. Така финансовото министерство реално казва- имаме базов вариант, ние сме служебно министерство и няма да правим политика. Това, което е заложило министерството показва, че всеки един, който говори за вдигане на разходи, без да каже откъде ще оптимизира останалата част или лъже, или спекулира с общественото доверие. Следващата година трябва да се продължи минималното затягане на фискалните условия с 0,6% от БВП, а ние тук говорим да продължаваме да увеличаваме разходите. Ако за миналата година сме имали 7,6% растеж, дефицитът не трябваше да бъде 4% както беше, а трябваше да е 4% превишение. Ние имаме проблем със структурата на разходите. Тази година нямаме никаква причина да бъдем в дефицит. 

Ако все пак, с някакви по-приемливи параметри, успеем да влезем в еврозоната, няма ли прекалено голяма финансова тежест да падне на плещите на потребителите?

Л.Д.: То няма на кого друг да падне тежестта. Когато ние нямаме проблема на прибалтийските държави, които са много по-пряко зависими от случващото се между Русия и Украйна, ние продължаваме да имаме една по-висока вътрешна инфлация по чисто наши причини. Много фактори са причина за това, най-вече разпусната фискална политика. 

Министър Росица Велкова отнесе доста критики днес в парламента по повод големия дълг на държавата.

Л.Д.: Дългът е следвстие на дефицита. Не може да предприемаш политики, които водят до дефицит и после да си безкрайно учуден, че има дълг. Догодина няма да има нарастване на дълга, ако няма дефицит. За съжаление оставаме с впечатление, че политическата ни класа не знае какво трябва да прави. Всички трябва да са наясно, че този тип финансова политика не може да продължава така. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст