Всяка минута излиза зловреден код, който може да хаква системите (ВИДЕО)

Защитата няма как да бъде постигната напълно, казва Любомир Тулев, който води отдела по киберсигурност на DIGITALL

 

След като в първата част на рубриката ни „Корпоративни истории“ ви срещнахме с управляващия директор на България за DIGITALL Йордан Гинев, във втората ви вкарваме в  кухнята на компанията и по-специално в отдела по киберсигурност, начело с експерта Любомир Тулев.

 

С него се познаваме от години и неведнъж сме коментирали темата за защитата на бизнеса, но нямах ни най-малка представа как се случва процесът по наблюдение на компаниите, на мрежите им, на цялата инфраструктура чрез специализирани security решения, които проследяват потенциалните заплахи пред системите.

Когато говоря за киберсигурност вече, ще знам, че има и елемент на креативност в работата на специалистите, които правят разследвания, например, за да установят как действа един хакер при пробиването на защитите.

„Не ходим след тях, но се стараем да предпазваме клиентите си като внедряваме необходимите контроли, които са по световни стандарти“, обяснява Любо.

Защитата няма как да бъде постигната на 100%, подчертава експертът. Рискът може да бъде сведен до минимум, но не и елиминиран.

Дори да успеем, само след минута някъде по света е излязъл нов зловреден код, който би могъл да поразява системите“, казва Тулев.

Екипът му обаче работи като добре смазана машина, за да ограничава пробиви, а Любо знае как да я управлява.

„Няма как да постигаме успехи, ако не действаме в синхрон“, казва експертът, който цитира и поговорката, че не е важно колко бързо тичаш, а колко далеч ще стигнеш. 

 

Ролята на добрия лидер обаче изисква и намиране на баланс между очакванията сред колектива. Формулата за силен екип по киберсигурност според Любо включва и признание – умение да се ценят постиженията в компанията.

 

По-голямата част от екипа му работи от София, но има колеги и в другите офиси на страната, както и в различните държави, където оперира DIGITALL. Компанията има 29 офиса в общо 13 страни по целия свят, като екипът работи едновременно на европейските пазари, но и в Щатите.

Снимка: iStock

„Нещата в сектора се променят в рамките на минути, което ни поставя пред предизвикателството да бъдем винаги в крак с тенденциите, за да сме конкурентноспособни на пазарите“, казва Тулев.  

 За съжаление бизнесът все още не поставя защитата си сред приоритетите. Едва когато компанията бъде пробита или хакната, има осъзнаване за значението на сигурността. Има страни, например, в които бизнесите вървят с крачка напред и инвестират в защитата.

Инвестицията в киберсигурност е невидима. Трудно е да бъде представена като водеща пред хората, които взимат решенията в компанията – те си мислят, че едва ли не се хвърлят пари на вятъра, а всъщност се дават средства за предпазване бизнеса“, пояснява Любов и това е в дългосрочен план, тъй като загубите при атака могат да бъдат в пъти повече от инвестицията в сигурността.

Изкуствен интелект на фокус

Или това е начинът, по който Любо вижда тенденциите в киберсигурността. Оказва се, че неговата роля, освен да ръководи екипа, е да откроява иновативните практики в сектора, които могат да бъдат разработени като услуги към крайните клиенти.

„В края на деня трябва да бъдем актуални“, казва експертът.

Колкото до AI (Artificial Intelligence) – разработката му може да открие нови възможности пред нас или решения на проблеми, с които светът се бори от десетилетия.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст