Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Хората през 1914-15 година са нямали ръчни часовници и часовникът на Халите е бил особено значим
Историческата сграда на Халите, която отвори отново тази седмица, след ремонт се превърна в основна тема на коментар, а мястото стана вайръл за софиянци, които побързаха да си направят снимки за социалните мрежи.
Централните софийски хали са гордост за столицата още от самото си създаване. Камбаната на часовник е биела на всеки четвърт час във време, когато хората са нямали достъп до устройствата, с които разполагаме днес.
В миналото жените отивали на пазар с най-хубавите си дрехи, не само, за да се снабдят със стоки, но и за да се срещнат с хора, да общуват и да разменят някоя „клюка“. Преди дни закрият пазар в София бе открит за втори път след първоначалното откриване преди 150 години.
След 2-годишна реставрация сградата с богата и колоритна история отново посреща своите посетители. Открита през 1911 г., сградата е била пример за качество, хигиена и изобилие.
„Това е едно явление, което показва нареждането на България на европейската сцена. Това е един маниер, който вече съществува отдавна в Париж. Съществуват пазарите в Барселона и другите големи европейски градове“, казва арх. Йорданка Кадулкова, председател на Обществения съвет на Централни хали в предаването "Преди обед".
Кой създава Централните софийски хали?
Красивата постройка е дело на талантливия 26-годишен по това време Наум Торбов, който я нарежда до шедьоврите на европейската архитектура от началото на XX век, а отвътре тя напомня на символа на френската столица.
Конструкцията е произведена в леарните на инженер Айфел, създателятна Айфеловата кула.
„Тя е една метална дантела, изящна нежна, която предава изключителна културна ценност на тази сграда. Тя е дарена от българския предприемач Спас Темелков, който познавайки се с братята Люмиер в Пари, успява да направи връзка с инж. Айфел и да съдейства за производството и донасянето на тази конструкция в България“, допълва арх. Йорданка Кадулкова.
В годините преди Втората световна война Халите били рог на изобилието. По щандовете на търговците били изложени морски дарове, прясно месо и плодове и зеленчуци.
„На една от първите снимки на Халите ще видите окачени пуйки, патки, чейречета от агншеко, шилешко и всичко онова, което една богата домакиня мечтае да занесе вкъщи“, казва тя.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови