6 европейски държави дават 130 млн.eвро за защита на биоразнообразието
Как финансирането помага за опазването на биоразнообразието?
София Тех Парк събира иновациите и науката за по-добро развитие в България
Науката, образованието и бизнесът си имат място - тяхната пресечна точка е в първия научно-технологичен парк в България. Разположен на 40 хил. кв. м., на територията на София Тех Парк има не малко стартиращи компании или вече утвърдени бизнеси, които дават началото на нови идеи.
Екипът на поредицата “Корпоративни истории” беше поканен, за да усети духа на технологиите и иновациите. Видяхме среда, която кипи от енергия, живот и желание за развитие.
Ще ми бъде трудно да ви предам емоцията и лекотата, с които работят представителите на различните бизнеси там, но ви разказвам за целите на пространството през погледа на изпълнителния директор Тодор Младенов, за когото София Тех Парк отдавна е не просто работа, а кауза.
“Идеята, която стои зад проекта, е много по-голяма. Тя е част от усилията ни да направим България по-добро място за професионална реализация и живот”, разказва Тодор, който вече пет години поддържа синергуята между науката, бизнеса и образованието в ролята, която дори не си е представял, че ще има.
Той се присъединява към екипа на проекта в самото начало - през 2013 г. и задачата му тогава обхваща процесите, свързани с европейското финансиране.
“Мислех, че работата ми ще продължи само няколко месеца, но настъпваха по-интересни етапи, които ме задържаха”, спомня си Тодор.
Трудно взима решението да приеме ролята на изпълнителен директор. Когато застава начело на София Тех Парк през 2018 г., няма как да знае, че ще се изправи пред пандемия, икономически сътресения и политическа несигурност, които оказват влияние и до днес. Стъпка по стъпка обаче дейностите в парка стават все повече и по-интересни.
“Научно-технологичният парк е място за всеки, който е предприемач или изследовател по душа. Животът тук се дължи на хората, идеите им и най-вече ентусиазма, с който работят”, споделя Тодор.
Той знае, че те са движещата сила на парка. Не са малко компаниите, които са започнали от нулата на територията на София Тех Парк, а вече предлагат завършени продукти не само на българския пазар, но и на международните.
Те използват най-съвременните технолгоии, за да продават добре и да са успешни. Има и бизнеси, чиито растеж не могат да посрещнат, тъй като близо 95% от офис пространството е напълно заето, което само доказва, че бизнесът е намерил средата си.
“Имало е случаи основатели на нови компании да идват в София Тех Парк, да питат как могат да получат достъп до офис пространството, а вече ръководят екипи от над 80 души. Това обяснява колко бързо са се развили”, разказва изпълнителният директор на научно-технологичния парк.
Изглежда наистина привлекателно да си в среда, в която усещането за време, пространство и случване на идеи е различно. Още по-мотивиращо е да знаеш, че можеш да получиш подкрепа за развитие на нещо свое. Стига да имаш воля, разбира се. Но и да рискуваш.
“Младите предприемачи нямат притеснение да споделят. При нас имаше страх да не би някой да открадне идеята ни, да ни изпревари, а днес опасенията са почти елиминирани”, казва Тодор.
Това не значи, че ентусиастите за собствен бизнес не срещат трудности, но по-бързо намират съмишленици и решения. За последното помага и т.нар. суперкомпютър, който се намира на територията на София Тех Парк.
Discoverer може да обрабтова огромни масиви от данни, което да намира приложение в различни сфери на науката. Тази изключително модерна среда е възможност продуктите и услугите на българските предприемачи и изследователи да достига до пазарите.
Мощната машина е също шанс страната ни да се позиционира по-добре на научно-изследователската карта на света.
Още за иновациите в София Тех Парк очаквайте във втората част от поредицата "Корпоративни истории" с гост Тодор Младенов, изпълнителен директор.
Как финансирането помага за опазването на биоразнообразието?
Как продължават да печелят те?
Как можете да получите безплатна ваксина?