1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$57,310.7

Как крипто гигантът Binance изгради връзки с руска агенция по финансов мониторинг

Финанси
 

Споделя ли Binance клиентски данни?

През април 2021 г. руското звено за финансово разузнаване се срещна в Москва с регионалния ръководител на Binance, най-голямата крипто борса в света, предава Ройтерс.

Руснаците поискаха от Binance да се съгласи да предаде клиентски данни, включително имена и адреси, за да им помогне „да се борят с престъпността“.

По това време руската агенция по финансов мониторинг, известна като „Росфинмониторинг“ или „Росфин“, се опитваше да проследи милиони долари в биткойни, събрани от затворения руски опозиционен лидер Алексей Навални, съобщават източници на Ройтерс.

Навални, чиято мрежа „Росфинмониторинг“ добави този месец към списък с терористични организации, каза, че даренията са били използвани за финансиране на усилия за разкриване на корупцията в правителството на президента Владимир Путин.

Ръководителят на Binance за Източна Европа и Русия Глеб Костарев се съгласи с искането на „Росфин“ да споделя клиентски данни, защото по негови думи „е намял голям избор“.

Binance съобщи пред Reuters, че никога не е била питана от руските власти относно Навални. 

Срещата, за която не се съобщаваше по-рано, беше част от задкулисните усилия на Binance да изгради връзки с руските правителствени агенции, тъй като се опитваше да стимулира нарастващия си бизнес в страната, показва репортаж на Ройтерс. Този разказ за тези усилия се основава на интервюта с над 10 души, запознати с операциите на Binance в Русия, включително бивши служители, бивши бизнес партньори и ръководители на крипто индустрията, и преглед на текстови съобщения, които Костарев изпраща до хора извън компанията.

Binance продължи да работи в Русия и след началото на войната в Украйна, въпреки исканията на правителството в Киев към Binance и други борси да забранят достъп на руските потребители.

Други големи разплащателни и финтех компании като PayPal и American Express, спряха услугите в Русия, след като Кремъл стартира това, което нарича "специална операция" за демилитаризиране и "деназификация" на Украйна.

Един от основните конкуренти на Binance в Русия - EXMO.com, заяви в понеделник, че повече няма да обслужва руски и беларуски клиенти и продава своя бизнес в Русия. Остават някои по-малки крипто борси.

В четвъртък Binance съобщи на потребителите, че ограничава услугите за големи клиенти в Русия поради последните санкции на Европейския съюз срещу Москва.

Обемите на търговия на Binance в Русия нараснаха от началото на войната, показват данни от водеща изследователска фирма в индустрията, тъй като руснаците се обърнаха към криптовалути, за да защитят активите си от западните санкции и обезценяването на рублата. В едно скорошно съобщение до контакт от индустрията Костарев каза, че приоритетът на Binance е да гарантира, че пазарът остава отворен, така че борсата да не „вдига шум“.

Помолен от Ройтерс да изясни посланието на Костарев, Binance каза, че войната и икономическата криза могат да ускорят приемането на криптовалута сред руските граждани от средната класа, които търсят алтернативни начини за плащане.

Binance добави, че прилага агресивно санкции, наложени от западните правителства, но няма да „замрази едностранно милиони акаунти на невинни потребители“.

Свобода на парите

От стартирането си преди пет години в Шанхай, Binance се разрасна, и днес доминира в нерегулирания руски крипто сектор с приблизително четири пети от всички търговски обеми, показват пазарните данни. Binance заяви, че не коментира „прогнози за външни данни“ и като частна компания не споделя публично такава информация.

През 2019г. изпълнителният директор на Чангпенг Жао, каза на руснаците, че мисията на Binance в Русия е да увеличи „свободата на парите“ и „защити потребителите“. Руснаците се отправиха към платформата, виждайки я като алтернатива на банковата система.

В съответствие с проектозакон за регулиране на крипто компаниите, Binance се съгласи с „Росфинмониторинг“ да създаде местно звено в Русия, чрез което властите могат да изискват клиентски данни, показват съобщенията на Костарев, цитирани от Ройтерс.

Началникът на кабинета на Навални Леонид Волков каза пред Ройтерс, че предложената от Русия регулаторна рамка може да позволи на Кремъл да идентифицира крипто дарителите на опозиционната група. След ареста на Навални през януари 2021 г., неговата антикорупционна фондация публично насърчава поддръжниците да даряват чрез Binance, като им казва, че това е най-сигурният начин да го направят, защото, за разлика от банковите преводи, властите няма да знаят самоличността на дарителите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии