Ето колко е спечелил всеки жив бивш президент на САЩ, след като напусне Белия дом
Животът след Овалния кабинет напоследък се оказва доста доходоносен
Хората на възраст 20-29 години съобщават, че губят пари по-често от онези на възраст 70-79 години
През 2022 г. отчетените потребителски загуби от измами възлизат на 8,8 млрд. долара — 30% увеличение спрямо 2021 г., според най-новите данни на Федералната търговска комисия. Най-големите загуби са от инвестиционни измами, включително схеми за криптовалута, които струваха на хората над 3,8 млрд. долара, двойно повече от сумата през 2021 г.
Хората на възраст 20-29 години съобщават, че губят пари по-често от онези на възраст 70-79 години, установи още Комисията. Но когато възрастните губят пари, те губят повече. Много пенсионери имат активи като спестявания, пенсии, животозастрахователни полици или имущество, към което измамниците се насочват.
С възхода на цифровата икономика измамниците вече достигат до цели чрез социални медии и текстови съобщения, както и чрез телефон и имейл. Платформите за онлайн плащане, приложенията и пазарите също увеличиха възможностите. Все пак много от техните тактики и стратегии са сходни, казва АП.
Кои са най-честите измами?
Простото познаване на типичните измами може да помогне, казват експертите. По-специално роботизираните обаждания често са насочени към уязвими лица като възрастни хора, хора с увреждания и хора с дългове.
Ако неочаквано получите автоматизирано обаждане, плащайки записано съобщение, което се опитва да ви накара да купите нещо, просто затворете. Същото важи и за текстовите съобщения – всеки път, когато ги получите от номер, който не познавате, с молба да платите или да щракнете върху нещо подозрително, го игнорирайте.
Ако имате и най-малко съмнение се обадете на институцията на официалните ѝ номера и попитайте.
Измамниците често имитират някой с власт, като например събирач на данъци или дългове. Може да се преструват на любим човек, който се обажда, за да поиска незабавна финансова помощ за гаранция, правна помощ или болнична сметка.
Романтични измами
Така наречените „романтични измами“ често са насочени към самотни и изолирани хора. Тези измами могат да се извършват за по-дълги периоди от време - дори години.
Ако виждате снимка на много красив човек, помолете някой по-млад в живота ви – дете, внук, племенник или племенница – да ви помогне и да потърси изображението в мрежата.
Измами чрез имейл
Всеки, който някога е имал компютър е получавал множество опити за измама чрез мейл. Никога да не кликайте върху необичайна връзка в текстово съобщение или имейл, а вместо това да отидат директно на въпросния сайт или да се обадете на номера, посочен на официалния сайт. Ще отнеме 30 или 40 секунди повече, но го направете, защото може да ви спести много пари всеки път.
През 2022 г. потребителите са загубили повече от 326 милиона долара само от измамни текстове по имейл, според Федералната търговска комисия.
Червени флагове
Подаръчни карти и ваучери. Много често при романтичните измами се иска жертвата да изпрати подарък на „мнимия любим“ под формата на ваучер или направо да му купи и изпрати нещо от Amazon, например.
Инвестиционни измами
Инвестиционната измама представлява всяка схема за бързо забогатяване, която примамва жертви чрез акаунти в социални медии или онлайн реклами.
Инвестиционните измамници обикновено добавят различни форми на „свидетелства“, като например от акаунти в други социални медии, за да подкрепят, че „инвестицията“ работи. Много от тях включват криптовалута. За да избегнете тези измами, Федералната търговска комисия препоръчва независимо проучване на компанията – особено чрез търсене в името на компанията заедно с термини като „преглед“ или „измама“.
Измами с тестове
Когато използвате Facebook или превъртате резултати от Google, внимавайте за измами с тестове, които обикновено изглеждат безобидни и се отнасят за теми, които може да ви интересуват, като колата ви или любимото ви телевизионно шоу. Измамниците могат също да ви помолят да направите тест за личността.
Въпреки тези безобидни на пръв поглед въпроси, измамниците могат след това да използват личната информация, която споделяте, за да отговорят на въпроси за сигурност от вашите акаунти или да хакнат вашите социални медии, за да изпратят връзки към зловреден софтуер до вашите контакти.
Пазарни измами
Когато купувате или продавате продукти в Instagram или Facebook Marketplace, имайте предвид, че не всеки, който се обръща към вас, има най-добрите намерения.
За да избегнете измама, когато продавате чрез онлайн платформа, FTC препоръчва да проверявате профилите на купувачите, да не споделяте никакви кодове, изпратени на вашия телефон или имейл, и да избягвате приемането на онлайн плащания от неизвестни лица.
По същия начин, когато купувате нещо от онлайн пазар, не забравяйте да проучите внимателно продавача. Разгледайте дали профилът е верифициран, какви отзиви имат и условията за покупка.
Животът след Овалния кабинет напоследък се оказва доста доходоносен
Статистиката показва съществени различия на национално равнище
Какво означава това за домакинствата, които се отопляват на дърва?