1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

България с най-ниска вноска на човек към бюджета на ЕС

Финанси

Кой плаща най-много в бюджета на ЕС и кой печели най-много от него?

В бюджета на ЕС по-богатите нации в Средна и Западна Еврпопа служат предимно като вносители, докато страните от Централна Европа и Източна Европа са главно получатели на средства.

Държавите членки правят вноски в бюджета на ЕС и също така получават средства от него. Често се получава така, че някои държави плащат повече, отколкото получават обратно, докато други са предимно бенефициенти  и получават повече, отколкото внасят.

  • Девет държави са внесли по-малко от 1 милиард евро в бюджета на ЕС
  • „Голямата четворка“ на ЕС са имали най-големи вноски в бюджета на ЕС през 2023 г.
  • Полша е най-големият бенефициент, получавайки 7,1 млрд. евро

Кои държави от ЕС допринасят най-много за бюджета на ЕС?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според Европейската комисия през 2023 г. „Голямата четворка“ на ЕС са имали най-големи вноски в бюджета на ЕС през 2023 г.: Германия (33,8 млрд. евро), Франция (25,8 млрд. евро), Италия (18,8 млрд. евро) и Испания (13,6 милиарда евро), казва Euronews Business.

Девет държави са внесли по-малко от 1 милиард евро в бюджета на ЕС през 2023 г., като най-малките вноски идват от Малта (112 милиона евро), Кипър (259 милиона евро) и Естония (355 милиона евро).

Kои държави получават най-много плащания?

Сред бенефициентите първите пет включват Полша заедно с „голямата четворка“ на ЕС. Франция получи 16,5 млрд. евро, следвана от Полша (14,1 млрд. евро), след това Германия (14 млрд. евро), Италия (12,8 млрд. евро) и Испания (12,1 млрд. евро).

Страните, които са допринесли повече в бюджета на ЕС, отколкото са получили, включват:

  • Германия (19,8 милиарда евро)
  • Франция (9,3 милиарда евро)
  • Холандия (6,3 милиарда евро)
  • Италия (6 милиарда евро)
  • Швеция (1,6 милиарда евро)
  • Испания (12,1 милиарда евро)
  • Австрия (1,3 милиарда евро)
  • Ирландия (1,3 милиарда евро)
  • Дания (1,2 милиарда евро)
  • Финландия (0,8 милиарда евро)

На дъното три държави са получили по-малко от 1 милиард евро от бюджета на ЕС: Малта (277 милиона евро), Кипър (393 милиона евро) и Словения (952 милиона евро).

Полша е най-големият бенефициент, получавайки 7,1 млрд. евро, следвана от Румъния (5,9 млрд. евро), Белгия (4,8 млрд. евро), Унгария (4,4 млрд. евро) и Гърция (3,9 млрд. евро).

С изключение на Белгия и Люксембург, географското разпределение също разкрива икономическо разделение изток-запад, като по-новите държави-членки от Източна Европа често са получатели.

Вноски и приходи на човек

Когато вземем предвид получателите на човек, картината се променя значително поради големите различия в числеността на населението между държавите-членки на ЕС.

През 2023 г. вноските в бюджета на ЕС на човек варират от 137 евро в България до 688 евро в Люксембург.

Сред „Голямата четворка“ всеки човек в Германия е допринесъл с 403 евро. Това беше последвано от 378 евро във Франция, 318 евро в Италия и 281 евро в Испания.

Нидерландия е на върха по нетни вноски на човек

Когато се разглеждат нетните вноски на човек, Нидерландия оглавява списъка през 2023 г., като всеки холандски жител е внесъл с 350 евро повече, отколкото е получил.

Следва Ирландия с нетен принос от 240 евро на човек, след това Германия (235 евро), Дания (210 евро) и Швеция (156 евро).

Сред голямата четворка Франция има най-ниската нетна вноска на човек от 30 евро, докато тя е 101 евро в Италия и 137 евро в Испания.

Люксембург се откроява като най-големият нетен бенефициент на човек

Нетните бенефициенти на човек варират от 129 евро в Словения до 3081 евро в Люксембург. Като вторият най-голям нетен бенефициент, Хърватия, е получила 619 евро на човек.

Трите балтийски страни в ЕС - Естония, Латвия и Литва - са получили над 500 евро нетни приходи на човек.

Докато Полша беше най-големият нетен получател в номинално изражение, тя се класира на трето място по нетни приходи на човек със 191 евро сред 17-те страни бенефициенти.

Въпреки че Люксембург и Белгия са сред по-богатите страни от ЕС, те също са нетни получатели на средства от ЕС, тъй като и двете страни са домакини на множество институции на ЕС, като Европейската комисия и Европейския парламент.

Например Белгия има нетни приходи от бюджета на ЕС от 404 евро на човек, което е по-високо от България (299 евро) и Румъния (307 евро).

Общите предимства на членството в ЕС са повече от това

Източник от Европейската комисия подчерта, че тези цифри не отразяват предимствата на участието в общия европейски проект или добавената стойност на бюджета на ЕС.

„Счетоводните предимства, показани по-горе, покриват само малка част от общите предимства на членството в ЕС“, каза източникът пред Euronews Business.

„Разходите, които изглежда отиват само за дадена държава-членка, могат да бъдат от полза за няколко или всички от тях, като се има предвид силното разпространение на разходите на ЕС. Разходите могат също да са насочени към европейско обществено благо, което изисква споделено финансиране“, добави източникът.

С какво се различава бюджетът на ЕС от националните бюджети?

Според Европейската комисия бюджетът на ЕС служи преди всичко като инструмент за инвестиции, допълващ националните бюджети. Основната му цел е да стимулира растежа и да подобри конкурентоспособността в целия ЕС.

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 
 
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук