
Зеленски обяви колко са доходите на семейството му за годината
На какво се дължи увеличението на доходите спрямо 2023 г.
Френската столица претърпя дълбока трансформация в изключително мобилен и екологичен град
Преди четири години Париж възприе идеята за 15-минутен град - концепцията, че трябва да можеш да живееш на кратко разстояние пеша или с велосипед от работа, училище, магазини и други аспекти на ежедневието, пише Fast Company.
Оттогава градът се е променил коренно. В момента има 1200 км защитени велосипедни алеи и повече парижани карат колело, отколкото автомобил. Празните офиси са преустроени с жилища, работни пространства, фитнес зали, магазини и други приложения под един покрив.
Кметът наскоро заяви, че 2025 г. ще бъде годината на „хиперблизостта“ с още по-голям акцент върху предоставянето на услуги във всеки квартал, така че да не се налага хората да се качват в колата всеки път, когато трябва да свършат нещо.
„Париж претърпя дълбока трансформация в изключително мобилен и екологичен град“, пише Карлос Морено, професорът от Сорбоната, автор на фразата „15-минутен град“ (ville du quart d'heure), в новата си книга „15-минутният град“.
Защо Париж иска да бъде 15-минутен град?
Морено представи идеята на конференцията за климата в Париж през 2015 г. и скоро започна да съветва кмета Ан Идалго, която превърна концепцията за 15-минутен град в стълб на кампанията си за втори мандат.
Хидалго настоява за по-малко автомобили, за да се намали както въглеродният отпечатък на града, така и нездравословното замърсяване на въздуха. Но промените не се отнасят само до улесняването на придвижването с велосипед или пеша - също толкова важно е хората да имат повече възможности наблизо, казва Морено. Близостта е ключова част от устойчивия транспорт. А освен това е и по-добър начин на живот.
„Дори и да разполагаме с тези технологии - много подобрения в електрическите превозни средства, в обществения транспорт - въпросът е защо ни е необходимо да пътуваме дълго време всеки ден?“, казва той пред Fast Company. „Защо трябва да прекарваме времето си само в пътуване от дома до офиса, до медицински услуги, до магазина и т.н.? Предложил съм този обратен начин за урбанизъм, който е ориентиран към услугите. Качеството на живот е свързано с достъпа до различни местни услуги в непосредствена близост“.
Градът насърчава преустройството на сгради, които са били използвани само през част от времето, като например офиси, в многофункционални пространства. В една бивша административна сграда сега има покрит пазар, жилища, офиси, общинска детска градина, хотел и младежки хостел, ресторанти, барове, художествена галерия, фитнес зала и градско земеделие на покрива.
Малко използвани паркинги и бивши промишлени обекти се превръщат в жилища. Бившият родилен дом сега е училище с библиотека и детска площадка, до които обществеността има достъп извън учебните часове за прожекции на филми на открито, представления и панаири на книгата.
Градът също така се стреми да гарантира, че всеки квартал има достъп до по-значими услуги, като например здравеопазване и пространства за съвместна работа.
На какво се дължи увеличението на доходите спрямо 2023 г.
Кои модели на Ferrari няма да бъдат засегнати от промяната?
Компанията създава смес, която подпомага растежа на растения