"Цвете в епруветка" вместо букет: Бизнес иновацията на младите учени Петър и Йоана (ВИДЕО)

Тайната съставка на цветята е специално създадена хранителна среда, в която живеят поне 2 месеца без грижа

 

За тях науката е повече от работа в лаборатория. Затова и те я поднасят по красив и интересен начин. Петър Нефтелимов и Йоана Ушакова са първите биотехнолози в Източна Европа, които създават цветя в епруветки по метода на микроразмножаване на растенията. Двамата виждат възможност за стартиране на проекта и превръщането му в бизнес като студенти по биотехнологии към Софийски университет.

Снимка: "Цвете в епруветка", личен архив

 Те създават цветята в лабораторни условия, за да може всичко в епруветката да бъде стерилно и изолирано от външните вредители. Тайната съставка на техните цветя е специално създадена хранителна среда, съдържаща  необходимите вещества и минерали, с които да живеят поне 2 месеца без грижа.

 С идеята си Петър и Йоана искат да предложат един нов природосъобразен биологичен продукт, който е алтернатива на големите и бързоувяхващи букети. Историята на „Цвете в епруветка“ разказват двамата учени в поредицата ни ESG.

"Цвете в епруветка"

Петър Нефтелимов е биотехнолог с над 10-годишен опит в предприемачеството. Интервюто с него е по-различно от всички други, тъй като Петър може да говори чрез набиране на текст и специален софтуер, който го превръща в глас.

Младият учен се ражда с диагнозата детска церебрална парализа, но мечтите и духът му се оказват по-силни от заболяването. Петър дойде на интервюто, но ние предварително му изпратихме въпроси, на които получихме и отговорите от него. Във видеото те са озвучени от спортния журналист на bTV Валери Генов.

 

Петър обича биологията още от дете и винаги е изучвал предмета без особени усилия, въпреки че мечтата му е била да бъде детектив или криминалист.

„Прочитах урока веднъж и го запомнях. Всичко в биологията е толкова логично. А и винаги ми е било интересно как работи светът и какво ни събира“, разказва той.

Снимка: "Цвете в епруветка", личен архив

 Страстта към природните науки се предава и в семейството му – една част от близките му са лекари, останалата – предприемачи.

„Явно съм наследил по малко от всеки“, казва Петър.

Снимка: "Цвете в епруветка", личен архив

Биологията е детска страст и за Йоана, която разбира себе си и всичко около нея през науката. И за двамата е важно да изучават взаимоотношенията на най-микроскопично ниво. Неслучайно намират допирна точка и в университета. 

„Бих сравнил, например, корпорациите с тъканите, средните бизнеси с клетките, а малките бизнеси с органелите и комплексите от белтъци“, казва младият учен и предприемач.

 

Идва момент, в който той „среща“ биологията с бизнеса и така се ражда идеята „Цвете в епруветка“. С колеги от Биологическия факултет стартират проекта през 2020 г.,

„Бяхме окрилени от мисълта да дадем науката в ръцете на човека и да разкрием тайните ѝ“, казва Петър.

Снимка: "Цвете в епруветка", личен архив

За него и Йоана биологията никога не е била скрита зад сложните термини или научни статии.

„Решението ни беше иновативно и нямаше аналог на пазара“, категорична е Йоана.

С финансиране от 14 908 лв., предоставено от фондация „Амрика за България“, двамата покриват първоначалните разходи за започване на производството и от този момент нататък стартъпът се издържа сам.

Снимка: "Цвете в епруветка", личен архив

Огромна спънка пред тях е било намирането на лаборатория, която да бъде партньор по пътя към осъществяването на идеята им. Това им отнема почти 2 години, като повечето частни, университетски или научни лаборатории на Българската академия на науките (БАН) са били скептично настроени към тях.

„Нашите упоритост и хъс, че правим нещо смислено и в сферата на образованието ни, ни мотивира в търсенето. Така стигнахме до Институт по декоративни и лечебни растения, които ни подадоха ръка“, казва Петър, а Йоана допълва, че през лятото ще станат 3 години, в които работят заедно.

Петър Нефтелимов и Йоана Ушакова
Снимка: "Цвете в епруветка", личен архив

„За това време се развихме много. С всеки месец поръчките се увеличават. Почват да ни търсят и от чужбина да им доставяме. В тази връзка е необходимо да си създадем собствена лаборатория за производство, за да израснем още“, казва тя.

Към момента двамата партньори усилено търсят финансиране в размер на 500 хил. лв. за тяхна лаборатория, както и за наемане на хора към проекта. Целта, разбира се, е постигането на самостоятелност, но и на растеж. В което никак не се съмняваме.

Продължение на интервюто с Петър Нефтелимов и Йоана Ушакова очаквайте в следващата част на поредицата ESG.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст