Това са най-честите начини за кражба на лични и банкови данни

За някои от тях може да не сте се сетили, че съществуват като риск

 

Въпреки технологичните иновации, които правят по-трудно използването на открадната кредитна карта от измамници, хакерите са склонни да бъдат безкрайно креативни, когато става въпрос за кражба.

Реалността е, че има много начини, по които крадците могат да се сдобият с номерата на сметки на кредитната ви карта, които след това да използват, за да правят покупки или да правят други неща, използвайки вашето име, пише bankrate.com.

Откраднатата кредитна карта или номер на сметка също може да бъде един от първите признаци за кражба на самоличност, така че внимавайте за измами с кредитни карти и бъдете готови да предприемете стъпки за смекчаване на щетите, ако откриете такива.

В днешния дигитален свят, вашата физическа кредитна карта може вече да не е основната цел на хакерите. Но това не означава, че те все още не могат да се сдобият с номера на вашата кредитна карта. Ето няколко практики за кражба на кредитни карти, за които да внимавате:

Фишинг имейли и текстове, водещи до измамни уебсайтове

Фишинг имейлите често изглеждат легитимни на повърхността, но тези измамнически съобщения са създадени с престъпна цел. Много фишинг имейли се опитват да ви накарат да щракнете върху бутон или връзка, която ви отвежда до познат изглеждащ измамнически сайт, за да въведете информацията за вашия акаунт. Фишинг текстовите съобщения са подобни и често се опитват да имитират съобщения от вашата финансова институция или дори от близки.

Фишинг имейлите и текстовите съобщения може също да ви подканят да щракнете върху връзка или да изтеглите файл, съдържащ шпионски софтуер, който хакерите могат да използват, за да експортират данните за вашата карта и друга информация.

Друга често срещана тактика за фишинг е да предоставите спешна (и напълно фалшива) причина, поради която трябва да се обадите на компания, като компанията на вашата кредитна карта или служба за социално осигуряване. Имейлът или текстът ще посочват измамен телефонен номер и, когато се обадите, ще поискате вашата лична информация и дори данните на вашата карта, за да „потвърдите самоличността си“.

Публични Wi-Fi мрежи

Обществените интернет мрежи, като тези, които намирате в хотели и летища, могат лесно да ви изложат на риск, ако въведете информацията за акаунта си или отворите лични документи.

Уверете се, че използвате виртуална частна мрежа (VPN), ако използвате интернет далеч от дома.

Наблюдаване

Друго нещо, за което трябва да следите, докато сте на обществено място, е кой може да надникне в екрана ви. Сърфирането през рамо включва някой, който гледа екрана на компютъра на някой друг - понякога през рамото си, но понякога отдалеч с помощта на камери или бинокли - и чете лична информация.

Внимавайте къде седите на обществени места, докато работите на компютъра си, и се опитайте да избягвате да посещавате сайтове, където може да се наложи да въведете информация за вашата карта или сметка.

Незащитени уебсайтове

Има милиони уебсайтове за електронна търговия, но не всички от тях са защитени. Някои сайтове, особено тези, хоствани в друга държава, могат да изтеглят информацията ви при пробив в сигурността.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст