Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
В морските ни курорти набирането на служители за сезона започна по-рано от обикновено
Все по-малко квалифициран персонал в туризма. Изводът е на експерти, няколко месеца преди началото на летния сезон. Една от причините - отварянето на трудовите пазари в Европа изтегля по-подготвените кадри навън. На този фон, в морските ни курорти набирането на персонал започна по-рано от обикновено.
Първите трудови борси за сезонна работа във Варна и Бургас са тази седмица, съответно в сряда и четвъртък. На всяка от тях се очаква да бъдат наети средно по около 1000 души. Търсят се всякакви позиции, но най-голям недостиг има за по-квалифицираните хора - главни готвачи, администратори и управители.
Заплатите, които се предлагат, за готвачи се движат между 800- 1200 лева, администраторите получават 600-800, а за по-ниските позиции, като камериерки, чистачи и миячи, възнаграждението е 400-500 лева.
Толкова е заплатата и на сервитьорите, но те получават и процент от оборота. Официална статистика за сезонната заетост по морето няма, но по изчисления на бранша за обслужване на курортите по Черноморието трябват поне 100 000 души, от които две трети - на юг.
След майчинство с две деца, Таня се връща на пазара на труда. Има малък опит, затова разчита първо на временна работа - администратор в хотел.
„Харесват ми условията, исках на смени, почвам на смени. Очакваната заплата е която аз си мислех... Притеснявах се за опит, но ми казаха, че сега ще има курс на обучение 1-2 седмици. Мисля, че всичко ще е ок, казва Таня Велкова.
Само в Слънчев бряг и съседните курорти трябват 50 000 души персонал. Част от позициите са заети от дългогодишни служители, но все повече стават тези, които се попълват от лято на лято. И докато при камериерките, например, желаещите са в пъти повече от предлаганите места, качествен управленски персонал трудно се намира.
„Изтича - администратори, които отиват да берат ягоди в Англия, на много по-добро заплащане. Не можем всяка година да обучаваме нови и нови хора и да искаме едно обслужване на световно ниво”, обяснява Георги Николчев, Съюз на собствениците, Слънчев бряг.
Атанас Карагеоргиев управлява два 4-звездни хотела в курорта „Св. Св. Константин и Елена", в който всяко лято работят близо 100 души. С риск от загуби се опитва да запази поне 80 на сто от кадрите си, убеден, че туристите се впечатляват не от категорията на базата, а от обслужването.
„Единият от прийомите да съхраниш кадрите е да откриеш по-рано обекта. Откриваме обекта, той работи на загуба, празен, има 5 госта, ние сме назначили 50% от персонала, защото ако не го назначим ние, ще го назначат други”, коментира хотелиерът.
Друг стимул са бонусите и по-висока заплата всеки сезон. Бюрата по труда пък предлагат обучение. Малко хотелиери обаче предвиждат увеличение на заплатите този сезон, тъй като и цената на туристическите услуги не се е повишила. Ниското заплащане при често ненормирано работно време, заедно с липсата на перспектива след края на сезона, са другите причини, които карат хората с опит да търсят работа другаде.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови