САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Провал ли е държавното начинание в подкрепа на иновациите?
Как са използвани милионите от Европа за създаването на „София Тех Парк”? Според обвиненията на един от водещите български бизнесмени държавната инвестиция е провал.
Лабораторният комплекс, една от общо трите работещи сгради в „София Тех Парк” има кафене. То е празно – в цялата зала има само един автомат за кафе. От управата на парка казват, че това е така, защото все още не е проведена обществена поръчка.
Държавният комплекс беше открит в края на 2015 година и струва 83 милиона лева, средства, дошли от Европа.
Към момента има 30 фирми и около 200 служители. Много помещения остават празни.
На втория етаж на лабораторния комплекс ни посреща доцент Христо Цачев от Софийския университет. Разказва, че на целия етаж работят само той и още един колега. С изключение на техните три стаи - всички останали са празни.
Двамата учени разполагат с апаратура за общо 1 милион лева, платена от парка. Идеята е с нея да разработват лекарства. Засега обаче само тестват машините.
От управата на парка твърдят, че в сградата има още 10 лаборатории. По етажите обаче не срещнахме почти никого.
В студиото на „Тази сутрин” директорът на „София Тех Парк” Иван Симеонов заяви, че комплексът „създава иновации, а не домати на пазара”, няма за цел печалба, но обикновено такива инвестиции се връщат за около 10 години.
Първите мъже в държавата откриха парка през 2015 г. с идеята той да е технологично средище.
Според един от най-сериозните инвеститори - Ивайло Пенчев от „Уолтопия” идеята е претърпяла провал. „3 стотинки стойност, 8 стотинки? Не, минус 100 милиона стойност, това са наши пари, които отидоха там, потънаха. Държавата да прави бизнес е все едно кастрат да прави деца”, цветисто описа ситуацията той в „120 минути”.
Обратно в парка - в така наречения инкубатор. Там са заети повече от 70 процента. В следобедните часове кафенето в инкубатора е празно. От парка ни обясниха, че е свършило работното му време и е затворило.
Министерството на икономиката е принципал на технологичния парк. От там днес признават три проблема – с инвестиционната дейност, с диалога с инвеститорите и с връзките с научните среди.
Ведомството обещава да работи активно по тези пропуски.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците