ЕК: Платформата Bluesky не спазва европейското законодателство
Дори и най-малките платформи трябва да посочат в сайта си броя на потребителите и къде им е правното седалище
Това изчисли директорът на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов
Цената на електроенергията от новия 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, произведен по американската технология AP1000 на „Уестингхаус”, ще бъде по-висока от тази на електричеството от 5-ти и 6-ти блок, но по-ниска от тази на тока на всеки друг производител. Това заяви директорът на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов в предаването „Лице в лице” по bTV.
Той обясни, че лицензът на 5-ти блок изтича през 2017 г., а на 6-ти – през 2019 г., а след това двете мощности могат да се използват още минимум 20 години.
В същото време бъдещият 7-ми блок може да заработи най-рано през 2021 г., прогнозира Генов.
„Първо трябва да се уточни финансовата схема – за това са предвидени 9 месеца, след това ни се представя проектът, отправяме забележките си към производителя, след което проектът се представя пред Агенцията за ядрено регулиране - единственият орган, който може да каже дали такъв блок може да се изгражда в България, има и процедура по съгласуване с ЕС, но тя е отговорност на агенцията”, обясни Иван Генов.
По думите му, когато има лиценз за изграждане, строителството продължава между 48 и 60 месеца. „Ако започне изграждането в края на 2016 г., при добро стечение на обстоятелствата – до 2021 г. реакторът ще бъде готов”, прогнозира Генов.
Директорът на АЕЦ „Козлодуй” обясни, че ядреният отпадък ще се съхранява в контейнери за сухо съхранение в продължение на 50 години на самата площадка, както се процедира и в другите централи.
И 7-ми блок, и АЕЦ „Белене”
„Разбира се, че има нужда от нов реактор в Козлодуй, има нужда и от АЕЦ „Белене”, декларира енергетикът, въпреки че призна, че в момента потреблението на ток в България не е „каквото е било”.
„Убеден съм, че България няма да стои непрекъснато на това дъно – трябва да правим нещо, да се развиваме, а не непрекъснато някакви хора да питат защо това, а не онова, защо с този, не с онзи. Тази електроенергия ще се търси”, коментира Иван Генов.
Той упрекна правителството на ГЕРБ в целенасочено негативно отношение към проекта за Втора атомна. „Някои политици повишиха цените на преноса беше повишена абсурдно, за да стане българската енергия непродаваема и да се изтъкне, че „Белене” е ненужно. Повишението на преноса блокира износа на електроенергия и всички енергопроизводители пострадаха много”, коментира Генов.
„Тази година правителството свали цените на преноса и само за месец след това АЕЦ „Козлодуй” изнесе енергия колкото през първите седем месеца на годината”, изтъкна Генов.
По думите му, атомната централа в момента отклонява заявки за продажба на ток на свободния пазар, защото изпълнява ангажимента си към регулирания пазар.
„Толкова пари сме похарчили за АЕЦ „Белене” и да загробим оборудването и да го продадем после за жълти стотинки… Аз съм и за двата проекта!” категоричен бе Иван Генов.
Според него, ако проектът в Белене бъде размразен, 1-ви блок на новата централа би заработил по-скоро, отколкото 7-ми блок на старата в Козлодуй.
Дори и най-малките платформи трябва да посочат в сайта си броя на потребителите и къде им е правното седалище
Как ефективно да управлявате парите си в университета
Животът след Овалния кабинет напоследък се оказва доста доходоносен