Васил Велев: Цената на тока за бизнеса у нас е 3-4 пъти по-висока от тази в Северна Европа
Това не е държавна помощ, това е възстановяване на част от надвзетото и то не е на калпак, а е на мегаватчас, коментира още той
Брекзит е разрушил два исторически мита
След стъписващата и ужасяваща реакция на медиите и политиците по повод брекзит вече започна умереността в оценките. В един развод и двете страни имат своята вина, а в случая британците не криеха мнението си десетилетия. Тази позиция изрази финансовия анализатор Димитър Иванов в студиото на „Лице в лице”.
Професорът заяви, че брекзит е разрушил два исторически мита. Първият е, че ЕС щял винаги да се разширява, а вторият - в този формат ЕС е безсмъртен. „Положителното е ако лидерите на националните правителства вземат урока и помислят защо така ясно и масово дадоха сърцето си, за да излязат от един съюз, който тегнеше върху суверенитета, традициите и историята на народа”.
По думите на Иванов най-важното, което Великобритания е заявила с резултатите от референдума е бил контролът на народа и суверенитета на националния парламент да бъде над този на европейски парламент.
„Пламен Орешарски направи груба грешка днес в сутрешния блок при Антон Хекимян”, обърна внимание още финансистът. Според него изказването на бившия премиер, че британската лира е девалвирана е грешно, тъй като девалвацията изисква наличието на значи съзнателна корекция на валутата от правителството. „Там има пазарна временна обезценка. Председателят на централната банка заяви, че финансовата система е ликвидна и няма шанс за икономически шок в кратки срокове”, категоричен беше той.
Загубата за икономиката на ЕС е огромна, тя е единствената икономика която успя да надмине своите предкризисни нива и е най-големият клиент на европейските стоки. Иванов уточни, че най-големият търговски партньор на британците е САЩ, следва от Германия. „С 40% е увеличила търговския си обмен с Китай и азиатските страни, понижавайки търговията си със страните от ЕС. Тя се подготвяше за това”, заяви той.
Финансистът е категоричен, че британците ще трябва да преструктурират индустрията и финансите си, а по темата за повишаването на студентските такси е рано да се каже, тъй като всяко учебно заведение трябва само да реши.
Това не е държавна помощ, това е възстановяване на част от надвзетото и то не е на калпак, а е на мегаватчас, коментира още той
Страната си е поставила за цел до 2025 г. да продава само превозни средства с нулеви емисии
Там могат да се видят много интересни неща