Президентът очаква повече аргументи за данъка върху лихвите

Финанси

"Чисто човешки", Маргарита Попова смята данъка за ненужен

С цифри и факти, целият дебат за Бюджет 2013 трябва да се случи в парламента. За това настоя президентът. Предложението на правителството лихвите по банковите влогове да се облагат с 10% данък има нужда от сериозно обсъждане, смята Росен Плевнелиев.

„Като човек, който разбира от икономика”, държавният глава посочи, че „анализите на най-големите световни мозъци и икономисти” показват, че излизането от глобалната икономическа криза няма да е лесно и бързо. Освен политическите, икономическите и финансовите кризи, президентът обърна внимание и на дълговата – „когато и семействата, и компаниите, и държавите са до гуша в кредити, няма лесно решение”.

Плевнелиев посочи, че двигателите на икономиката са три - потребление, износ и инвестиции. Сега, когато инвестициите в България не са на желаните нива, а износът, покрай забавянето на Китай, Бразилия и световната икономика, също е в друга ситуация спрямо 2009 и 2010 година, правителството се фокусира върху потреблението, отбеляза президентът.

„Но как да раздвижим потреблението, когато хората си държат парите в банките и получават едни лихви. Може би това се крие като икономическа обосновка зад решението,” коментира пред журналисти Росен Плевнелиев. Държавният глава обаче очаква повече аргументи по въпроса, както и сериозен дебат в Народното събрание с конкретни цифри и факти.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

За разлика от предпазливия коментар на Плевнелиев, вицепрезидентът отиде малко по-далеч в анализа си. Според Маргарита Попова въвеждането на 10-процентовия данък върху лихвите на депозитите няма да има голям ефект. „В чисто човешки план”, данъкът не бил необходим. По думите й добре е, че идеята на финансовия министър Симеон Дянков все още се дебатира.

„Необходимо да се погледнат добре икономическите и финансови обосновки за тази промяна,” заяви Попова пред журналисти в Пловдив. „Не е нужно да се товарят допълнително хората и да се нарушава тяхното спокойствие. Ефектът би бил минимален и те ще намерят начин да избегнат това,” коментира заместникът на Плевнелиев. 

Данъкът няма да роди "буркан-банк", настояват от ГЕРБ

Лихвите по депозитите трябва да се облагат, решението за това е икономически обосновано, каза в парламента председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. По думите й 10-процентовия плосък данък върху доходите на фирмите и физическите лица в България създава необходимост от по-широка данъчна основа, върху която да се налага тази ставка и „всякакви изключения не са приемливи”.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

За да се обоснове още по-категорично, Стоянова прибягна и до аргумента на финансовия министър, че България е единствената страна в Европа, която не облага доходите на лицата от лихви. „Смятам, че е нормално, както се облагат доходите от труд, от допълнителен труд, от наеми, да се облагат и тези пасивни доходи от лихви,” заяви тя.

„Не мисля, че ефектът ще бъде - „буркан-банк”, защото сигурността, която банките дават, няма къде другаде да се получи,” убедена е Менда Стоянова.

„Не смятам, че хората с малки депозити ще усетят кой знае каква данъчна тежест”, каза Стоянова и посочи, че на депозит от 1 000 лв. годишният данък ще бъде 4 лева. „Не мисля, че това е ужасната данъчна тежест, за която говори опозицията,” коментира тя. По думите й нямало да има и двойно облагане, защото данъкът бил само върху лихвите, не върху главницата.

“Вдигат данъците, бъркат в джоба на гражданите...”

С не по-малко самочувствие за познания по икономика от президента, на пресконференция в парламента, лидерът на социалистите направи дисекция на намерението на правителството да попълни приходната част на предизборния бюджет.

„Искат да съберат 120 милиона с този данък,” посочи Сергей Станишев и констатира: „Вдигат данъци, бъркат в джоба на гражданите”. По думите му 70% от влоговете у нас са до 1 000 лева. „Това са спестяванията и тези пари ще облагат,” каза бившият министър-председател.

„Аз съм за това да има солидарност в обществото и хората с по-високи доходи да плащат по-високи данъци. Нека се вдигне данъкът за хора с по-високи доходи,” заяви президентът на ПЕС.

БСП няма да подкрепи предложението на правителството за облагане на лихвите с 10-процентова ставка, няма да подкрепи и цялата рамка на проектобюджета, стана ясно от думите на Станишев. Левицата щяла да предложи свой алтернативен бюджет за 2013 година, по който вече работи екип под ръководството на бившия финансов министър Пламен Орешарски.

Експертите скептични към новия данък

От 1 януари банките сами ще започнат да удържат данъка върху лихвите от клиентите си и да го превеждат на държавата, обясниха от управляващото мнозинство.

В момента у нас броят на сметките на домакинствата и на нетърговските предприятия е 12 милиона. Експертите прогнозират, че новият данък ще затрудни работата на банките.

Дебитните карти, които са свързани с разплащателни сметки, също имат лихва. Тя може да е 1 стотинка, но банката трябва да има софтуер, който да изчисли данъка върху тази една стотинка и да го превежда всеки месец в бюджета, отбеляза Георги Ангелов.

„Това, което се прави е цинично, тъй като 2/3 от депозитите в България са до 1 000 лева и вероятно много от тях са на пенсионери. Традиционно в България хората, които спестяват са пенсионерите,” коментира икономистът Любомир Дацов. Прогнозата му е, че, за да задържат вложителите си, банките може да вдигнат лихвите по депозитите, което ще навреди на икономиката, защото това ще доведе поскъпване на лихвата по кредитите.

„И бизнесът ще плаща повече, пък и всеки човек, който ще отиде за потребителски кредит от банката, също ще плаща повече,” каза Дацов.

Според Ангелов, както се е случило и в Румъния, ще бъдат предложени алтернативи, които са извън обхвата на закона и не носят лихвен доход, а доход под формата на капиталова печалба или във взаимни фондове, борсови операции, които също са освободени.

И днес експертите бяха скептични, че новият данък ще просъществува дълго време, дори и да влезе в бюджета.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст