Плащаме по-малко за храна, наеми и дрехи

БГ Бизнес

С 4,5 на сто са нараснали разходите ни за развлечение и култура

Дефлация от 0,2 на сто през юли отчете националната статистика.

Как се промениха цените на стоките и услугите в потребителската ни кошница?

Най-общо казано през изминалия месец юли сме плащали по-малко за храни, алкохол, наеми, здравеопазване. Най-значително намаление от 2,7 на сто има при цените на облеклото и обувките.

А ето и какво ни е струвало по-скъпо - с 4,5 на сто са нараснали разходите ни за развлечение и култура. Поскъпване има и при ресторантите, обзавеждането и транспорта. Как българинът усеща промените в цените?

За тази възрастна жена каквито и промени да регистрира националната статистика, оцеляването остава трудно. С доход по-малък от 200 лева на месец, стоките на пазара за нея остават скъпи. Според мен цените даже са завишени, коментира Здравка Георгиева. 

За Радослав, който разчита на около 800 лева месечно, разходите за храна са близо половината от дохода.

„Няма поевтиняване, има най-различни продукти, които може би са паднали, но общо взето са си високи цените на пазара”, казва той.

Според икономистите не може да се говори за сериозен риск от развитието на дефлационна спирала, при която свитото потребление води до намаляване на цените и кара производителите да съкращават хора, защото продажбите намаляват.

„Тези ниски цени, които имаме на някои основни продукти и като цяло тази лека дефлация, която имаме, не се дължат на свиване на потреблението.  Напротив тя по-скоро помага за това потреблението да продължава да расте”, заяви Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

От Софийската стокова борса отчитат, че тази година се чака добра реколта от пшеница - затова поскъпване на брашно няма да има. Заради продължителната суша обаче прогнозите за реколтата от слънчоглед не са добри. Вероятно цените на борсата ще вървят нагоре.

„Олиото би трябвало да поскъпне, ако поскъпне слънчогледът, но това ще се почувства на пазара чак след два-три месеца, тъй като първо трябва да се прибере реколтата от слънчоглед, след това да започне да се преработва в олио”, посочи Васил Симов от Софийската стокова борса

Добра реколта се очаква и при царевицата. Тя е основна суровина за фуражите, така че колебания в цените на месните и млечните продукти също не се очакват.

Икономистите очакват в края на годината да бъде отчетена ниска инфлация от 1%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст