Още ще расте безработицата в България

БГ Бизнес

Към момента тя е около 12% и 30 на сто сред младежите, посочват анализатори

И тази година все повече българи ще загубят работните си места, а намирането на нови ще е доста трудна задача. Анализ на Института за пазарна икономика представя мрачна прогноза за безработицата в страната до края на 2012-а – вместо дългоочакваното стабилизиране на пазара на труда, ще се наблюдава все по-голяма незаетост, констатират икономистите.

В контекста на кризисните за финансите на Европа събития, това е нормална тенденция, смята Петър Ганев, старши икономист в института. По последни данни на Евростат икономиката в ЕС в края на 2011 г. най-вероятно е навлязла в нова рецесия, пазарът на труда върви надолу, а нивото на безработица на Стария континент вече трайно е около 10 процента.

Липсата на свободни работни места не е единственият слаб резултат на България по статистика. Страната е с най-ниско почасово заплащане в ЕС – 3,5 евро на час, докато на върха на таблицата стои Белгия с 39,3 евро на час.

Експертите, подготвили анализа, смятат, че въпреки настоящия лек икономически ръст, рецесията в Европа няма да подмине България. Отрицателното движение на европейската икономика ще се отрази на българския пазар на труда и ще бъде усетено у нас през първите две тримесечия на годината, посочват анализаторите.

Според данните на Института за пазарна икономика нивото на безработица в страната е прескочила границата от 12% и ще продължи да се увеличава, а незаетите младежи вече над 30 на сто. „Ежемесечно в бюрата по труда се записват нови 30-40 хиляди души, от които все по-малко успяват да си намерят работа. Обезпокоително е, че у нас няма отрасли, които да се превърнат в мотор на икономиката - износът, строителството, туризмът и търговията отбелязват спад през първите два месеца на годината. Това пък се отразява на равнището на безработицата”, пишат в доклада си от института.

Освен, че посочват проблемите, анализаторите дават и своята „рецепта” за пътя към решеването им. Предписанието е следното – да се следва европейският опит, така че усилията на държавата да са насочени към по-малко осигурителни тежести и административни пречки пред новите предприемачи.

Сред другите препоръки попадат: връщането на осигурителните прагове на нивата от 2009 г., премахването на минималната работна заплата и изготвянето на изцяло нов Кодекс на труда с концепция за минимални регулаторни, административни и финансови тежести върху труда. Чрез тези спешни мерки държавата ще противодейства на тенденцията към свиването на заетостта и покачването на безработицата, смятатикономическите експерти.

Има и добра новина, която като цяло е лоша за Европа – в България безработицата е доста под нивата, регистрирани в затъналите финансово държави от общността като Испания, Италия, Гърция, Португалия и други.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст