С парите за цигари за 4 години може да си купите кола
Колко харчат пушачите на година за цигари
Проект за промени в Кодекса на труда предстои да се обсъди на заседание на Тристранката, преди да се гласува от кабинета и парламента
Социалното министерство предлага готов проект за промени в Кодекса на труда. Трудово досие за всеки работник и облекчение при ползването на отпуск в малките фирми - това е записано в предложението, което беше обсъдено на заседание на експертна комисия към Тристранния съвет в сряда.
Предложенията на министерството идват след поредица от дебати затова как да се промени Кодексът на труда. И бизнес, и синдикати дадоха много идеи, но в крайна сметка министерството предлага да станат факт само някои, за които в определена степен е постигнато съгласие.
Работодателите ще водят трудово досие за всеки работник или служител. В него ще се съхранява цялата информация - от постъпването му на работа до напускането.
Отпада изготвянето на график за ползване на платения отпуск във фирмите с до десет работници, но се въвежда конкретен срок, в който да се ползва отпуск, отложен от минала година. Изготвянето на график за отпуск във фирмите с до 10 работници се предлага да отпадне с мотива, че ги натоварва излишно.
Облекчението ще засегне, например, предприятие за лазерна техника и рязане в София, където работният процес се движи от петима души. Шефът им разказва, че преди години, когато персоналът бил по-голям, имало и смисъл от график за ползването на отпуск. Сега обаче е излишен.
„Пиша ги кой когато аз реша, а ги пускам кой когато иска, важното е да имам документ, ако дойдат и ми кажат, аз да покажа, че имам такъв документ", обясни работодателят Деян Гергов.
Според предложението, ако работник от малка фирма не успее да ползва целия си годишен отпуск, остатъкът трябва да вземе през първите шест месеца на следващата година, като две седмици по-рано уведоми писмено шефа си. „Важното е, когато ми потрябва отпускът, работодателят да ме освободи”, обясни работникът Борислав Ангелов.
Синдикатите са на мнение, че графикът трябва да отпадне за всички фирми, но при едно условие. „Ние бихме приели да отпаднат графиците не само за малките фирми, а за всички, но при едно условие - да отпадне давността при ползването”, обясни Николай Недев от КНСБ.
В момента дните, които не сме ползвали, горят, ако не ги ползваме в следващите две години. Ако този давностен срок не бъде премахнат за всички, от КНСБ настояват поне да бъде удължен за работниците в малките фирми.
Работодателят ще бъде задължен да води трудово досие на всеки работник. В него ще се съхраняват документи като трудов договор, сертификати за завършени курсове, възможно е досието да съдържа и доказателства за наложени наказания заради пропуски в работата. Работникът ще има право да получава заверени копия от съхраняваните документи.
Предложеният проект за промени в Кодекса на труда предстои да се обсъди на заседание на Съвета за тристранно сътрудничество, преди да се гласува от кабинета и парламента.
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?