1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,570.6

Над половината работодатели ще вдигат заплати през 2018 г.

БГ Бизнес

Бизнесът не е удовлетворен от работата на институциите

Близо 60% от работодателите у нас планират увеличение на заплатите през 2018 г. Това показва проучване сред членовете на БСК.

Една трета от бизнеса не предвижда промяна, а всеки десети работодател все още не решил дали ще променя възнагражденията във фирмата. Никой до този момент не планира намаление.

Проучването отчита умерен оптимизъм у бизнеса за 2018 г., който обаче се помрачава от неудовлетвореност от работата на институциите, притеснения за ръст на цените, данъчна и административна тежест.

Снимка: bTV

Основното предизвикателство за бизнеса обаче остава недостигът на работна ръка.

В 8% от фирмите ситуацията не е розова и дори планират съкращения. Все пак една трета от работодателите ще наемат нови хора - под въпрос остава дали ще ги намерят. 

Във фирма за огнеупорни материали Mилан Владев е един от 30-те служители. Дошъл преди няколко месеца, тъй като старият му работодател бавел заплатите. „Не можеш да разчиташ на това, което трябва да получиш, а в магазина никой не пита - имаш ли. А пък сега има глад за електротехници, техническият кадър е кът”, коментира той.

Именно недостигът на кадри може да спъне бъдещото развитие на компанията. Управителят Никола Рангелов казва, че веднага могат да наемат 10 души - но кандидати няма.

Снимка: bTV

„Хората като че ли се разбягаха и ги няма. Пускаме обяви непрекъснато - идват трима – четирима и нямат интерес. Дори не стигат до момента да питат каква е заплатата - тежката индустрия на всички се струва непривлекателна”, категоричен е той.

Подобна е ситуацията и в останалите сектори - търсят се хора на всякакви позиции. А това поне докато износът, съответно европейската икономика расте, е добра новина за служителите.

Камен Колев от Стопанската камара е категоричен, че реално увеличение на възнагражденията ще има, но ще расте ножицата между квалифицираните и висококвалифицираните кадри.

Сериозен риск има и при драстично поскъпване на тока - много от фирмите вече са получили оферти с между 15 и 30% по-висока цена.

Все пак бизнесът разчита цената на тока да се нормализира от януари, когато всички количества енергия на свободния пазар трябва да минават през независимата енергийна борса.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук